Цинкът е минерал, който играе съществена роля в множество биологични процеси в нашето тяло, включително и в тези, свързани с инсулина и въглехидратния метаболизъм. Той има функцията да предотвратява атерогенезата (образуването на плака по стените на кръвоносните съдове).
Въпреки че ефектите от дефицита на цинк са известни от много години, едва наскоро започна да се обръща внимание на потенциалните ефекти от злоупотребата с цинковите добавки.
Цинкова токсичност може да възникне при ежедневен перорален прием на повече от 200 mg цинк. Това състояние може да бъде остро или хронично.
Дългосрочният прием на цинк в диапазона от 50 до 150 mg на ден може да доведе до намалена абсорбция на желязо, микроцитоза на еритроцитите, неутропения и намалена имунна функция.
Излишъкът от цинк е възможно да повлияе и на сърдечната функция, което може да причини сърдечна недостатъчност.
„Приемът на високи дози цинк за продължителен период от време, може да провокира хронична цинкова токсичност, което от своя страна е възможно да доведе до последващо ниско ниво на липопротеините с висока плътност (HDL) или на „добрия“ холестерол “, предупреждават експерти от клиниката Mayo.
Проучване, проведено под тяхно ръководство, допълнително анализира токсичните ефекти от цинка. Според резултатите от него, този минерал се счита за относително нетоксичен, особено когато се приема перорално. Въпреки това, симптомите на токсичност се появят при прием на изключително високи дози на цинк.
Не забравяйте, че преди употреба на добавки е необходима консултация с лекар.
Важно: Статията е с информативен характер и предоставената в нея информация не може да бъде заместител на консултацията с лекар, както и на лечението, назначено от него!