Приемът на витамини и минерали без оправдана необходимост крие своите рискове и при проявена нужда от определена хранителна добавка трябва да се придържате към съветите кои витамини и минерали е по-добре да приемате сутрин и кои вечер.
Още: 3 необичайни симптома с ръцете, които издават проблеми с черния дроб
Още: „Кафе преди дрямка“: Работи ли този метод?
Вижте още: Тази напитка намалява напрежението и подобрява настроението
Витамините и минералите, които са ни необходими и често ги приемаме като хранителни добавки, трябва да се приемат по определени правила. Повечето хора ги смятат за гаранция за добро здраве и ги поглъщат по всяко време, смятайки, че не могат да си навредят.
Кои са разтворими в мазнини и кои са разтворими във вода
Много е важно да знаем дали витамините, които приемаме са водоразтворими или мастноразтворими, тъй като мастноразтворимите трябва да се приемат с храна. Има само четири мастноразтворими витамина: A, D, E и K. Също така, след определен период на прием, се препоръчва да се направи почивка, за да се изразходват запасите им, съхранявани в телесните мазнини. Други витамини са разтворими във вода и излишъкът им редовно се елиминира с урината.
Още: 6 промени в поведението, които издават деменция
Още: Лекар: 6 храни, които НЕ трябва да ядете при прием на антибиотици
Витамин С
Един от най-необходимите витамини и бързо се отделя, затова трябва да се приема по-често. Не бива обаче да се приема вечер, защото превъзбужда нерваната система. Той е добър съюзник на хората с бавен метаболизъм, необходим е на всички по време на настинка и грип, тъй като повишената температура понижава количеството му в организма три пъти. Вземете го сутрин.
Желязо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това са най-добрите сушени плодове за черния дроб
Още: Лекар: Това е най-добрата напитка за дебелото черво, тя е задължителна за възрастните хора
Трябва да се приема на празен стомах за по-добро усвояване. Когато го използвате, трябва да избягвате кофеина, който влияе негативно на усвояването му, както и млечните продукти поради калция. Когато приемате желязо като хранителна добавка или в сокове (цвекло, арония, къпина), изчакайте с млечна храна и прием на кофеин поне един час след консумацията им.
Какво на обяд и какво вечер
На обяд приемайте някои мастноразтворими витамини (Е и А), цинк и селен, докато вечер се препоръчва витамини и минерали, свързани със здравето на костите: витамин D, калций, магнезий и омега-3 мастни киселини. А именно витамин D ще повиши усвояването на калций, а също така е добре да се приема в комбинация с омега-3 мастни киселини. Калцият влияе на мускулните контракции, включително на сърцето, а магнезият действа като релаксант.
Калцият и магнезият винаги трябва да се приемат в съотношение 2:1, защото това е физиологичното им съотношение в организма. Магнезият предпазва от отлагане на калций в тялото, особено в пикочните пътища. За да бъде пълноценното му усвояване е необходим витамин D.
Още: Здравословна ли е водата с лимон - отговор от лекар
Вижте още: Кардиолог: Как влияе чесънът на холестерола
Комбинации, които трябва да се избягват
Желязото не трябва да се приема с калций, цинк и витамин Е, но може да се приема с витамин С, докато цинкът не трябва да се приема в комбинация с витамин В9 и желязо, а за предпочитане да се приема с магнезий и калций.
Какво трябва да знаете за мултивитамините?
Индивидуалните мултивитамини или минерали трябва да се приемат след хранене с достатъчно течност, за да се усвоят напълно. Никога не приемайте хранителни добавки сами, а се консултирайте с лекар или фармацевт.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!