Високият холестерол е основен провокатор на сърдечни заболявания и свързаните с тях усложнения. "Добрият" холестерол е необходим на тялото и се синтезира в черния дроб. Той играе важна роля в структурата на клетъчните мембрани, произвеждайки стероидни хормони, репродуктивни хормони, витамин D и др. важни компоненти. Той също влиза в тялото ни чрез храната. Но ако кръвните тестове показват, че нивата му са повишени, необходимо е да промените в диетата и начина си на живот, според д-р Дебора Лий.
Още: Надтренирай сармите! Как да останеш във форма през празниците?
Още: Това е храна №1, която намалява вредния ефект на алкохола
В допълнение към промяната на вашата диета и навици, можете да приемате добавки, за да подобрите липидния си профил и да намалите холестеролните нива. Сред тях са рибено масло, ниацин, стероли.
6 добавки при висок холестерол
Експертът препоръчва следните шест добавки в случая:
- Рибено масло – може да понижи нивата на триглицеридите;
- Ленено масло/семе – оказва понижаващ ефект върху LDL холестеролните нива;
- Чесън/екстракт от него – може да понижи общите холестеролни нива, но изследванията са противоречиви;
- Зелен чай – може да понижи LDL холестеролните нива;
- Ниацин – може да понижи LDL и да повиши нивата на HDL;
- Растителни стероли (фитостероли) – могат да намалят LDL холестеролните нива;
Висок холестерол: Лекар разкри как да го разпознаете по лицето
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Растителните стероли се намират в растителни масла, растителни семена и ядки. Станолите и стеролите са растителни молекули, които блокират усвояването на холестеролните липиди, премахвайки ги от тялото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Диетата ни обикновено е богата на липиди. Въпреки че повишените холестеролни нива често се дължат на хранителни фактори, има и други причини, като недостатъчна активност на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), затлъстяване, пристрастяване към алкохол, синдром на Кушинг, анорексия нервоза, нефротичен синдром, хронично бъбречно заболяване, жълтеница, преждевременна менопауза, според експерта.
Нивата на мастната субстанция в кръвта могат да бъдат повишени поради тютюнопушене и твърде много сол в диетата. Други рискови фактори са напреднала възраст, генетична предразположеност.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Когато холестеролните нива са твърде високи, по стените на артериите се натрупват мастни плаки, което води до атеросклероза. В резултат на това стените на артериите стават по-твърди и не се справят добре с кръвното налягане. Това означава, че когато нивата мастната субстанция се повишават, често се повишава и кръвното налягане. Високото налягане може да увреди стените на артериите, причинявайки малки микроразкъсвания. При увреждане на стената може да се спукат плаките или да се спука стената на артерията, което да доведе до сериозни последствия като инфаркт, инсулт, спукване на аневризма, казва специалистът.
Най-разумното нещо, което трябва да направите, е да намалите приема на наситени мазнини (съдържащи се в млечните продукти, тлъстите меса, печива, пайове, бисквитки, сладкиши и т.н.) и да изберете по-здравословни мазнини, като тези в зехтин, авокадо, мазна риба и ядки.
Още: Лекар разкри какво ще се случи с холестерола ви, ако всеки ден ядете орехи
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!