Според експерти половината от цялото население на нашата планета ще трябва да носи очила или контактни лещи за корекция на зрението през следващите три десетилетия, ако човечеството не може да преодолее „манията си“ по електронните устройства и компютърните технологии и не спре да седи с часове втренчени в екрани и монитори.
Още: Хистероскопия: Кога се налага преглед на матката?
Мащабни проучвания по света показват, че постоянното гледане на екрана на телефон или таблет увеличава риска от късогледство с около 30%, пише The Times. А в комбинация с твърде честата употреба на компютър, тя се повишава до 80%, предупреждават учените.
Това означава, че до средата на този век около 5 милиарда души ще страдат от късогледство - тоест около половината от всички жители на планетата ще се нуждаят от очила или контактни лещи след 30 години, ако не спрат да се вглеждат в екраните на своите любими джаджи.
И това не са празни заплахи: експертите са разгледали повече от 3 хиляди различни проучвания за влиянието на различните електронни устройства върху състоянието на зрението и развитието на късогледство при хора на възраст от три месеца до 33 години. Техният доклад е публикуван в медицинското списание Lancet.
Още: Лекар: За отслабване спазвайте тези 5 правила на закуска, здравен съвет за деня, 11 януари
Още: Високо кръвно и домашна медицина - 10+ спешни хитрини
Според британския професор по офталмология Рупърт Борн изследването показва, че когато електронните устройства се използват твърде често, здравословните проблеми ескалират бързо. И това се дължи, по-специално, на факта, че хората често не могат обективно да преценят колко време прекарват, гледайки монитора на компютъра или екрана на смартфона.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: ТЕСТ - Уязвими ли сте и метеозависими? Всичко най-ключово за магнитните бури и слънчевите изригвания
Още: Пиете кафе само сутрин? Вижте как това влияе на сърцето ви
Проблемът се задълбочава от факта, че поради пандемията от COVID-19 огромен брой ученици и студенти по целия свят трябваше да преминат към дистанционно обучение, каза Борн. И много възрастни са преминали към дистанционна работа с по-често използване на компютърни технологии.
Например през 2019 г. Световната здравна организация препоръча на децата под две години изобщо да не гледат смартфони - а децата под пет години да не прекарват повече от час на ден онлайн, пише The Times. Междувременно проучване на CensusWide, базирано на проучване на повече от две хиляди семейства, показва, че всяка седмица децата прекарват общо около 23 часа, гледайки мониторите на различни устройства, а карантината само влошава ситуацията.
Д-р Стефани Киърни, преподавател в Каледонския университет в Глазгоу, обясни, че през последното десетилетие е имало много бързо увеличаване на броя на случаите на късогледство, което не може да се обясни единствено с „генетични промени“. В същото време една от причините за бързо прогресиращата миопия е, че сега хората прекарват твърде много време на закрито - и много по-малко навън, под въздействието на слънчева светлина.
Още: Каква е тайната на бързия метаболизъм? Ето какво разкрива науката
Още: Тези домашни средства могат да облекчат настинка и грип по напълно естествен начин
„Късогледството увеличава вероятността от катаракта, отлепване на ретината и глаукома, което може да доведе до влошаване на зрението“, предупреждава Кърни. Според нея скорошно проучване, проведено в Хонконг по време на пандемията от COVID-19, също показва, че все повече деца там са започнали да страдат от късогледство, защото прекарват по-малко време на улицата - и все повече се вглеждат в екраните на джаджи, се казва в статията.
Въпреки че няма ясни доказателства, че само времето пред екрана е пряка и непосредствена причина за зрително увреждане, има научна връзка между късогледството и честото изпълнение на задачи, които изискват гледане в непосредствена близост до очите, включително продължителна употреба на мобилни устройства, обясни клиничният директор на Асоциацията по оптометрия д-р Питър Хампсън.
„Съществуват и сериозни доказателства, че децата, които прекарват повече време на открито, са по-малко застрашени от развитие на сериозно късогледство“, казва Хемпсън.