Учени съобщиха, че са открили имунни клетки, които могат да се борят с всички известни вируси на грипа в изследване, приветствано като "изключителен пробив", който може да доведе до универсална еднократна ваксина срещу нерядко смъртоносната болест, предаде AFP.
Още: Кои хора са склонни да изпадат в депресия?
Още: Каква е разликата между шини и брекети?
Според Световната здравна организация епидемиите от грип, предимно сезонни, убиват стотици хиляди хора всяка година.
Поради мутиращите щамове формулите за ваксина трябва да се актуализират редовно, предлагайки само временна защита в настоящия момент.
Изследователите от Австралия казват, че "убийствените Т-клетки" - открити в над половината от населението на света - са показали по време на тестовете ефективност в борбата с всички обичайни видове грип.
Още: От бебе до баба: Колко часа сън са нужни на различните възрастови групи
Още: От какво се получават най-често бръчките
Това означава, че клетките потенциално могат да бъдат използвани за разработване на всеобхватен грипен убиец, който не трябва да се променя ежегодно и дори ще бъде ефективни при хора, които естествено не ги притежават.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: На колко години обикновено се появяват първите бръчки на лицето
"Грипните вируси непрекъснато мутират, за да избегнат разпознаването от нашата имунна система. Те са изключително разнообразни, което прави почти невъзможни превенцията и ваксината срещу щама, който ще предизвика следващата грипна пандемия", казва Мариос Куцакос, изследовател в институт „Дохърти“ към университета в Мелбърн.
Т-клетките са вид бели кръвни телца, които бродят из тялото в сканиране на аномалии и инфекции. Те са от съществено значение за човешкия имунитет срещу множество заразни бактерии и вируси.
Така наречените "универсални убийци" - Т-клетките, са уникални по това, че могат директно да се прицелват и убиват други инфектирани клетки.
Още: Битката срещу магнитните бури - Помагаме с лесни и приятни идеи
Още: Лекар: Това е причина №1 да НЕ пиете кафе
Куцакос и неговите колеги са използвали масспектрометрия - сканираща техника, която помага на отделни молекули въз основа на тяхната маса - да идентифицират части от вируса, които се срещат във всички щамове грип и са установили, че убийствените Т-клетки могат ефективно да се борят с вариациите на грип А, В и С.
Грипът е особено опасен за възрастни хора, деца и хора с нарушена имунна система, както и за някои етнически групи, които никога не са развивали имунен отговор на заболяването.
Екипът на изследването е патентовал откритието си, а изследователите се надяват, че това ще им позволи да разработят универсална противогрипна ваксина "за намаляване на въздействието на пандемията и сезонния грип по света".