Замяната на кравето масло с растителни мазнини, богати на линолова киселина, води до снижаването на нивото на холестерола в кръвта, но не оказва влияние върху показателите на сърдечносъдовите заболявания.
Изследването на американските диетолози е публикувано в British Medical Journal.
Медиците си поставили за цел да проверят традиционните твърдения за преимуществата от употребата на растителни мазнини пред животински.
Експериментът се състоял в щата Минесота в периода 1968-1973 г. с цел изясняване на влиянието на замяната на животински мазнини с растителни върху показателите за заболяване от исхемична болест на сърцето и смъртност, предизвиквана от снижаването на нивото на холестерол в кръвта. В изследването взели участие 9423 души на възраст между 20 и 97 години от домове за възрастни хора и шест психиатрични болници.
Диетолозите открили сред тези, които заменили животинските мазнини с растителни, понижение на нивото на холестерол в кръвта, но не открили потвърждение на хипотезата, че богатите на линолова киселина растителни масла снижават риска от смъртност от исхемична болест на сърцето или други причини.
Според учените публикуването на непълните данни от изследването в Минесота е допринесло до разпространение на мнението за преимуществото на растителните мазнини пред животинските.
В новото изследване не се дават препоръки за замяната на единия тип мазнини с другия, но се призовава за внимателно отношение към диетичните препоръки, основани на непълна отчетност.
През 2009 година Американската сърдечна асоциация съобщи, че диетата с ниско съдържание на наситени мазнини и високо съдържание на линолова и омега-6 ненаситени мастни киселини е полезна за сърдечносъдовата система на човека.