Често фаталният инфаркт може да бъде предотвратена чрез навременно извършване на профилактични медицински прегледи.
Още: Лекар: Тази напитка предпазва от скокове на кръвната захар
Още: Лекар: Болката в тази част на тялото издава проблеми с панкреаса
Кръвният тест, който издава предстоящ инфаркт
Високият холестерол се счита за един от основните рискови фактори за инфаркт и инсулт. Следователно, тестът за холестерол е един от основните начини за проверка на общото състояние на организма. Препоръчително е те да се прилагат поне веднъж на 5 години, ако няма оплаквания и хронични заболявания.
Лекар: НЕ ги пренебрегвайте, тези симптоми предшестват инфаркт
Въпреки това, нови изследвания от лекари в Brigham and Women's Hospital в Бостън разкриват, че има друг, по-значим маркер за повишен риск от сърдечно-съдови инциденти.Това е високочувствителният С-реактивен протеин. Констатациите на експертите са публикувани в New England Journal of Medicine.
Още: Забравете за подутия корем: Естествено решение за по-добро храносмилане
Още: Лекар: Всеки четвърти, претърпял инсулт, е имал тези признаци
Констатациите на новото проучване се основават на кръвни тестове, измерващи три рискови фактора при жени на възраст 45 години, проследявани от 1993 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Загубата на равновесие не винаги е безобидна! Ето кога да се притеснявате
След като анализираха данните, учените стигат до извода: жените с високи нива на С-реактивен протеин имат 70% по-висок риск от развитие на сериозни сърдечно-съдови заболявания. За сравнение, хората с по-високи нива на лошия холестерол са имали само 36% по-висок риск.
Обикновено С-реактивният протеин показва процеса на възпаление, наличието на нараняване и некроза. Понякога повишаването на С-реактивния протеин може да не е пряко свързано със сърдечно-съдовата система. Възпалението може да бъде причинено от инфекции, лоши навици и затлъстяване.
Освен това резултатите от проучването не означават, че не трябва да следите холестерола си. Авторите на труда призовават лекарите да подходят по-комплексно към прегледите.
Още: Лекар: Това е най-доброто време за обяд
Още: 11 зеленчука, които са богати на магнезий
„За да осигурим най-добрата грижа за пациентите, се нуждаем от универсален скрининг за възпаления, нива на холестерол и липопротеини и се нуждаем от него сега“, казва проф. Пол Ридкър.
Как да поддържаме сърцето си здраво - общи препоръки
Има няколко общи препоръки, които ще ви помогнат да намалите възможно най-много рисковете.
Спрете пушенето. Като цяло цигарите няма да ви направят по-здрави, но са особено опасни за сърцето: този вреден навик увеличава десетократно риска от сърдечно-съдови заболявания.
Опитайте се да поддържате здравословно тегло. Излишните килограми претоварват сърцето.
Премахнете алкохола от живота си. Противно на популярните митове, няма безопасни, още по-малко здравословни дози алкохол.
Опитайте се да се движите повече. Сърцето е мускул и заседналият начин на живот го отслабва.
Научете се да се справяте със стреса. Излишъкът от негативни емоции има лош ефект върху кръвното налягане и цялата сърдечно-съдова система като цяло.
Ако е възможно, намалете количеството сол в менюто. Натрият повишава кръвното налягане.
Лекар: Този плод намалява риска от инфаркт и инсулт
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!