Ако кофеинът причинява повишаване на кръвното ви налягане, има добра новина за вас - една ядка може да бъде вкусна и здравословна алтернатива на кафето, без нежелани странични ефекти.
Пресните кафеени зърна, когато са събрани от храсти в тропически региони на голяма надморска височина, нямат нищо общо с крайния продукт, който консумират на милиони по света. Ободряващата миризма на кафе и познатият му вкус се появяват след дълго печене.
Печенето инициира миризма чрез освобождаване на органични съединения, по-известни като летливи вещества. Едно от тях е лимоненът, който мирише на цитрусови плодове, алфа-пиненът мирише на борова смола, а 5-метилфурфуролът мирише на карамел или прегоряла захар.
Учени: Едва ли предполагате, че кафето е най-полезно, когато се пие с това
„Не всички летливи вещества са отговорни за миризмата на кафето дори ако присъстват във високи концентрации в него“, споделя Мустафа Озел, химик от университета в Йорк. „Въпреки това, някои видове летливи вещества дават постоянна миризма на кафето дори при ниски концентрации, това просто зависи от техния състав“, допълва още експертът. Той споделя, че има една полезна ядка, която може да замести кофеиновата напитка.
Ядката, която замества кафето
Шамфъстъкът се използва широко в кулинарията. Той може да се консумира като лека закуска, да се добавя към рецепти за хляб или да се използва като олио за готвене. В Турция шамфъстъците понякога се пекат, смилат и използват като заместител на кафето.
Проф. Озел и колегите му са се заели да проучат какво точно е причината шамфъстъкът да замести кафе.
Сложете щипка канела в кафето си и вижте какво ще се случи
„Времето и температурата на печене наистина влияят на производството на много летливи съединения“, обяснява проф. Озел.
„Тъй като някои специфични съединения са отговорни основно за характерната миризма на печения продукт, можете да манипулирате това свойство, като промените времето и температурата на самата процедура на печене“, споделя експертът.
Изследователският екип е разполагал с шест шепи шамфъстък. Ядките са били изпечени в тиган на 200 градуса по Целзий за различни периоди от време, от 5 до 25 минути. Една шепа шамфъстък е оставена сурова като контрола. След това суровите ядки са били стрити на прах, чийто химически състав е бил анализиран.
Лекар разкри какво ще се случи с черния ви дроб, ако всяка сутрин пиете кафе
Идеята на учените е да се определи каква летливост се отделя по време на различните етапи на печене и какъв е идеалният период от време за печене, за да се получи най-добрият вкус, като същевременно се минимизират нежеланите продукти.
Резултатите от изследването им са публикувани в списание Food Chemistry. Те показват, че шамфъстъкът освобождава най-голяма летливост след 20 минути пържене в тиган; след това този ефект намалява. Но най-важното е, че дори печенето насърчава отделянето на вещества като фуран, фуранон, бензенови производни, пиразин и други летливи вещества, характерни за аромата и вкуса на кафето.
"Факт е, че шамфъстъкът е с високо съдържание на антиоксиданти, които са полезни за здравето и не съдържат кофеин. Следователно кафето с шам фъстък може да бъде много по-здравословно от стандартното кафе. Освен това след изпичане тази ядка има сходен вкус и аромат с кафето и е чудесен заместител на кофеиновата напитка", споделя още експертът.
Сложете щипка канела в кафето си и вижте какво ще се случи
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!