Болните от шизофрения умират средно 30 години по-рано в сравнение с останалите хора. Много от случаите на ранна смърт се дължат на физически заболявания, включително инфаркт и инсулт, като диабетът се явява основен рисков фактор, сочи ново проучване.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Антипсихотичните лекарства са известни с повишената опасност от развитие на захарна болест, но съществуват и други фактори, които правят пациентите с шизофрения особено податливи на заболяването - като неправилно хранене и липса на физически упражнения.
Според последни данни, при тази група хора появата на диабет тип 2 е три пъти по-вероятна, предаде БГНЕС.
Всъщност връзката между шизофренията и диабета е направена за първи път още през 19-ти век или много преди употребата на антипсихотични средства и при наличието на по-здравословен хранителен режим сред населението. Това предполага, че лекарствата и вредните храни са повод, но не и причина психичното заболяване да причинява и ендокринни смущения.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Учените за пореден път разгледали връзката между двете състояния преди и след приемането на психотропни вещества. Чрез кръвни проби на две групи доброволци, е констатирано, че по-високи нива на глюкоза в кръвта се наблюдават и без прием на лекарства. Отчита се и изненадващо голяма инсулинова резистентност дори и с пациенти с начален стадий на шизофрения.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Тези резултати остават статистически значими, дори когато специалистите ограничават техния анализ на проучвания там, където хората с шизофрения спазват здравословен хранителен режим и имат физическа активност.
Това показва, че резултатите не са изцяло задвижвани от разлики в начина на живот.
Според учените, има няколко фактора, които могат да повишат вероятността от развитие диабет при шизофрения. Те включват общ генетичен риск, както и общи рискови фактори.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Така например, преждевременно раждане и ниското тегло при раждане, се признават като рискови фактори за развитието на шизофрения и диабет по-късно в живота. Повишените нива на хормона на стреса – кортизол - също представлява опасност.
„Тези констатации ни показват, че трябва да преосмислим връзката между диабета и шизофренията и да започнем превенция още от самото начало на психичното заболяване“, заключава изследователят д-р Тоби Пилингър от Кралския колеж в Лондон.
Изследването е публикувано в сп. The Conversation.