Последните изследвания показват сложна връзка между приема на протеини и сърдечно-съдовото здраве, особено по отношение на атеросклерозата. Докато протеинът е от съществено значение за цялостното здраве, превишаването на препоръчаните нива може да представлява риск за здравето на сърцето.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Още: Кардиолог: Всеки ден яжте този плод, ако искате да понижите холестерола си
Тази статия разглежда констатациите от проучване, проведено в университета в Питсбърг, което хвърля светлина върху въздействието на диетите с високо съдържание на протеини върху риска от атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания.
Разкриване на връзката протеин-здраве на сърцето
Използвани са опити с хора, експерименти с мишки и клетъчни изследвания за оценка на ефектите от високия прием на протеини върху атеросклерозата.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Изпитванията върху хора включват интервенции с течна храна със стандартно и високо съдържание на протеини, разкриващи ролята на левцин в развитието на атеросклероза.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Консумацията на повече от 22% от дневните калории от протеини корелира с повишени нива на левцин, активиращи пътища, свързани с атеросклерозата. Мишките, хранени с диети с високо съдържание на протеини, показват подобни сърдечно-съдови рискове, затвърждавайки резултатите от изследването при хора.
Предефиниране на препоръките за протеини
Диетите с високо съдържание на протеини, популярни за отслабване и натрупване на мускули, могат да влошат сърдечно-съдовите рискове. Препоръките съветват преразглеждане на диетичните насоки за справяне с потенциалните последици за здравето.
Настоящите препоръки предполагат прием на протеин от приблизително 11% от дневните енергийни нужди. Превишаването на 22% от дневните калории от протеини може да повиши риска от сърдечно-съдови заболявания.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Обсъждане на ролята на протеина в здравето на сърцето
Разнообразните резултати от проучвания предизвикват дебати в медицинската общност относно сърдечно-съдовите ефекти на диетите с високо съдържание на протеини. Докато някои проучвания потвърждават рисковете, свързани с повишения прием на протеини, други докладват противоречиви открития.
Кардиолозите се застъпват за диети на растителна основа пред режими с високо съдържание на протеини за смекчаване на сърдечно-съдовите рискове. Подчертавайки важността на балансираното хранене, експертите предупреждават за прекомерната консумация на протеини.
Практически диетични насоки
Консултацията с диетолог помага при определяне на персонализирани нужди от протеин въз основа на индивидуалните здравни профили. Стремежът към балансиран прием на протеин (20-30 грама на хранене) подпомага мускулния синтез и цялостното здраве.
Включването на източници на растителни протеини (напр. ядки, семена, бобови растения) предлага здравословни за сърцето алтернативи на протеините от животински произход. Растителните протеини осигуряват антиоксиданти и фибри, облекчават възпалението и намаляват сърдечно-съдовия риск.
Навигирането в сложното взаимодействие между приема на протеини и сърдечно-съдовото здраве изисква нюансиран подход. Докато протеинът е от съществено значение за телесните функции, прекомерната му консумация може да компрометира здравето на сърцето.
Още: Този сок подобрява здравето на стомаха и черния дроб
Чрез преоценка на диетичните насоки и възприемане на растителни източници на протеини, хората могат да защитят сърдечно-съдовото здраве, като същевременно задоволяват своите хранителни нужди. Консултирането със здравни специалисти и диетолози дава възможност на хората да правят информиран диетичен избор, насърчавайки дългосрочно здраве на сърцето и цялостно благосъстояние.
Статията има информативен характер, ако имате въпроси по темата се консултирайте със специалист.