Динята е не само вкусна и полезна, но и идеалният начин да утолите жаждата си през лятото си. Веществата, съдържащи се в сока от нея, могат да помогнат при лечението на атеросклероза, намалявайки нивата на холестерола, твърдят учени от университета в Кентъки (САЩ), ръководени от индииския лекар д-р Сибу Саха.
Диня - как влияе на холестерола
Изследователите са наблюдавали лабораторни мишки, чиято диета е наситена с храни с високо съдържание на мазнини, които повишават плазмените холестеролни нива. В контролната група животните са получавали вода за пиене, а в основната – динен сок.
След два месеца се оказва, че мишките, които пият плодовия сок, губят тегло в сравнение с контролната група. Нивата на телесните мазнини на мишките намаляват и няма загуба на мускулна маса. Оказало се, че плазмената концентрация на липидите при тези мишки е значително по-ниска, отколкото в контролната група. Освен това са настъпили положителни промени по отношение на намаляването на обема на атеросклеротичните лезии в артериите на гризачите, които са пили сок от дини.
Полезна ли е динята? Ето за кого не е!
„Дините имат много ползи за здравето“, казва ръководителят на изследователския екип д-р Сибу Саха.
„Това пилотно проучване установи три интересни положителни промени при мишки, които са свързани с атеросклероза. Нашата основна цел е да идентифицираме биоактивните компоненти в плода, които ще помогнат при лечението на хора“, казва още експертът.
Експертите изброяват и други полезни свойства, свързани с консумацията на този плод. В 100 грама от него се съдържат само 38 калории. Ето защо, за тези, които се стремят да отслабнат, дините са добра опция. Те съдържат и фолиева киселина, която нормализира метаболизма на мазнините.
Отличават се и с високо съдържание на магнезий. За да се задоволи дневната нужда на човек от този минерал, е достатъчно да изяде 150 грама от плода.
Диня - пречи ли на отслабването
Пулпът и кората му имат силно диуретично действие. Отвара, приготвена от динена кора, добре облекчава отока, който е свързан със заболявания на бъбреците и сърцето.
Рецепта за отварата - сухата кора се залива с вода в съотношение 1:10 и се вари пет минути. След това охладете бульона и филтрирайте. Трябва да се приема 3-4 пъти на ден по половин чаша. Тази напитка е добра и при ревматизъм и подагра.
Сокът от плода съдържа алкали, които са полезни за пикочната система. Затова за тези, които имат склонност към образуване на камъни в бъбреците, нефролозите препоръчват да ядат дини. За хора, страдащи от цистит, пиелонефрит и нефрит, този плод ще бъде само от полза. Неговият сок помага за разтварянето и премахването на токсините от черния дроб.
По съдържание на желязо коментираният плод отстъпва само на спанака и марулята.
Още: Пъпеш и диня - лекар разкри кой НЕ трябва да яде тези плодове
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!