Гастроентерологът Светлана Ужевко разкри какви са правилата за пиене на минерална вода.
Още: Топ 5 на най - здравословните закуски при висок холестерол
Още: С този ПРИРОДЕН ЦЯР високото кръвно капитулира
Експертът съветва, когато купувате минерална вода, е важно да обърнете внимание каква е тя - лечебна или трапезна. Трапезната минерална вода се отличава с умерена минерализация - под 1 грам на литър. Лечебната вода има значително по-висок индекс на минерализация - над 10 грама на литър.
„Ако минерализацията е висока, тогава можете да пиете такава вода само след консултация с лекар“, подчертава д-р Светлана Ужевко.
Лекар разкри кой трябва да пие по 2 л вода на ден
Още: Опасните магнитни бури - Тактиките да се справите с тях
Още: Висок холестерол: Кои храни трябва и кои НЕ трябва да се ядат
Пиене на минерална вода - кои заболявания обостря
Специалистът също така обръща внимание на факта, че лечебната минерална вода не може да се приема редовно - тя се предписва за лечебен курс (например определен брой пъти на ден в продължение на 20 дни). Не е безопасно да пренебрегването на това правило. Минералната вода с висока минерализация се характеризира с повишена концентрация на соли и микроелементи, които влияят на чревната микрофлора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Витамин С: Какво и как да ядете, за да си го набавите
Още: 8 естествени начина да понижите кръвната захар и да подобрите здравето си
Самолечението с нея може да навреди на храносмилателния тракт.
Що се отнася до трапезната минерална вода, тя се счита за подходяща за ежедневно пиене. Но при наличие на определени хронични заболявания не трябва да се злоупотребява с нея. Неправилното пиене на минерална вода може да причини обостряне на определени заболявания.
Лекар: Тази вода сваля кръвното и холестерола
Още: Лекар: 5 причини витамините да НЕ се усвояват от тялото
Още: 9 храни, които имат повече калций от чаша прясно мляко
По-специално, твърде активната употреба на минерална вода може да бъде вредна, ако има скрити бъбречни заболявания. В този случай може да се появят бъбречни или жлъчни колики, отоци, камъни в бъбреците.
„Нежелателно е да се използва минерална вода за хора със заболявания на стомашно-чревния тракт и хепатобилиарната система, особено по време на обостряне“, добавя специалистът.
Тези, които искат да облекчат махмурлука с минерална вода, д-р Ужевко съветва да я пият три пъти на ден по половин чаша.
Започнете да пиете вода с мед и вижте какво ще се случи с тялото ви
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!