Хеморагичният инсулт може да не възникне поради съдово увреждане , а поради неправилно взаимодействие на червените кръвни клетки и имунните клетки. Това показват резултатите от изследване на американски учени, публикувани в BioMed Central.
Причини за инсулт
Хеморагичният инсулт е патологично състояние, което не е свързано с травма на главата, при което кръвта тече хаотично в черепната кухина. Това заболяване не е толкова често срещано като исхемичния инсулт, но има висока смъртност.
Лекар: Тези 3 симптома се появяват няколко дни преди инсулт
Общоприето е, че причината за такъв кръвоизлив е увреждане на кръвоносните съдове на мозъка. Ново изследване обаче опровергава тази теория.
Хеморагичният инсулт възниква поради нарушение във функционирането на червените кръвни клетки. Тези клетки са преносители на хемоглобин и са отговорни за метаболизма в органите и тъканите.
Залепването на червени кръвни клетки в капилярите инициира тяхното усвояване от имунните клетки от макрофагите. Учените са установили, че прекомерното взаимодействие на макрофагите с червените кръвни клетки може да допринесе за мозъчен кръвоизлив, дори ако стените на съдовете не са повредени. Учените споделят, че са необходими са допълнителни изследвания за по-задълбочен анализ.
Причините за инсулт в млада възраст са:
- повишени нива на протеин в кръвта, заболявания на кръвоносната система;
- патологии на сърдечния мускул и кръвоносните съдове;
- захарен диабет;
- различни инфекциозни заболявания;
- доброкачествени и злокачествени тумори;
- странични ефекти на лекарства;
- лоши навици;
Повишеното ниво на протеин в кръвта е тревожен симптом, който е важен показател за протеиновия метаболизъм. Колкото по-високо е нивото на протеина, толкова по-сериозно е заболяването. Това може да е автоимунен процес или бактериално заболяване, както и някои хронични патологии, например полиартрит. Високите нива на протеин са причина за артериално запушване и образуване на микротромби.
Инфекциозните заболявания също могат да станат рисков фактор за атака - те засягат биохимичния състав на кръвта. Примери за такива инфекции са енцефалит, менингит и херпес.
Захарният диабет, както тип 1, така и тип 2, засяга кръвоносните съдове и сърцето. Патологията в системата причинява смущения в церебралния кръвен поток.
Туморите (доброкачествени и злокачествени), увеличавайки се по размер, пряко засягат кръвообращението и механично притискат кръвоносните съдове.
Страничните ефекти на някои лекарства могат да включват състояния, които могат да доведат до инсулт.
Лекар: НЕ пийте витамин Д с това, увеличава риска от инсулт
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!