Тревожността кара хората да остаряват по-бързо, установиха американски учени.
Още: Не копривата, а тази билка е по-полезна дори от спанака
Те открили, че често срещана форма на тревожността, известна като фобийна тревожност, уврежда клетките и води до преждевременно остаряване. Зрелите жени с безпричинен страх от тълпи от хора или височини например имат по-къси теломери от тези на спокойните дами. Теломерите са краищата на хромозомите, защитаващи генетичния ни материал от увреждане.
Те се възприемат като маркери за биологичното или клетъчно остаряване. Късите теломери се свързват с повишена опасност от рак, сърдечно заболяване, деменция и смърт, предаде БГНЕС. Учени от болница в Бостън взели проби от над 5000 жени на възраст между 42 и 69 години. Те ги помолили също така да попълнят въпросник, за да се установи дали имат симптоми на фобия.
Учените установили, че жените с повишено ниво на фобийна тревожност имат значително по-къси теломери. По-малката дължина на теломерите на жените с остри фобии добавяла шест години към възрастта им.
Още: Лекар: Този продукт е по-вреден за черния дроб от алкохола
Още: Учени: Яжте това в 11 часа всеки ден за сваляне на кръвното и холестерола
"Много хора се чудят дали и как стресът може да ни накара да остаряваме по-бързо. Така че това изследване е забележително, защото показва връзката между общата форма на психологически стрес, фобийната тревожност и правдоподобен механизъм за преждевременно състаряване. Но изследването не може да докаже причинно-следствената връзка или кой проблем възниква най-напред - тревожността или по-късите теломери", обяснява авторката на изследването д-р Оливия Окереке.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: За колко време обикновено минава изкълчен глезен?
Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?
Редактор: Калина Здравкова