Един вкусен и ароматен плод оказва положителен ефект върху съдовото здраве при наличието на кръвни съсиреци. Това се дължи на съдържание на специфичен ензим в него, споделя руският лекар Виктория Гончар.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Полезните свойства на бромелаина в ананаса не се ограничават до ефекта върху стомашно-чревния тракт. Ензимът има и противовъзпалително действие и оказва положителен ефект върху сърдечно-съдовата система. По-специално, бромелаинът повишава тонуса и еластичността на кръвоносните съдове, а според някои проучвания дори предотвратява образуването на кръвни съсиреци, споделя още експертът.
Други ползи от ананаса
Този екзотичен плод е обичан от тези, които искат да отслабнат и хората, които трябва да попълнят енергийните си резерви. Ананасът е истински склад за полезни витамини, минерали и естествени антиоксиданти. Той съдържа витамини от група В, витамин С, калий, магнезий, манган и калций. Пулпата и сокът му оказват добър ефект върху храносмилането и поради ниското съдържание на калории могат да бъдат включени в диетата дори на тези, които са на диета.
Лекар: Сладкото от този плод топи кръвни съсиреци - яжте по 6 лъжички от него
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Този екзотичен плод има още много други полезни свойства. Може да се използва за подобряване на здравето и подобряване на настроението, подхранване на тялото с полезни вещества.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Ананасът оказва положителен ефект, когато тялото е изложено на високи нива на стрес. Витамините от група В в състава му стимулират мозъчната дейност, подобряват кръвообращението и снабдяването на мозъка с кислород. Ананасът също съдържа магнезий. Това вещество е незаменимо за поддържане на нервната система, особено в периоди на психо-емоционално пренапрежение и депресивни състояния.
Ананасът може да се използва и като източник на фибри. Диетичните фибри почистват червата, стимулират двигателната им активност и помагат в борбата със запека. Фибрите са важни и за нормализирането на чревната микрофлора.
Ананасът се отличава с високо съдържание на витамин С: малко по-малко, отколкото в цитрусовите плодове. Но въпреки това, това плодът е идеален за укрепване на имунитета и защита на организма от настинки и респираторни заболявания.
Този плод съдържа сравнително малко калории - около 50 kcal на 100 грама. В допълнение към ниското съдържание на калории, ананасът има нисък гликемичен индекс. Консумацията му не предизвиква скокове в кръвната захар, така че дори хората с диабет могат да го ядат.
Вреда от ананаса
Ананасите са противопоказани при обостряне на хронични заболявания на стомашно-чревния тракт. Хората с чувствителни лигавици не трябва да прекаляват с този плод, тъй като тоже да доведе до дразнене в устата. Ако имате диабет или загуба на тегло, трябва да откажете сока от ананас, включително прясно изцедения. Тази напитка има по-висока концентрация на захар, отколкото останалите сокове.
Консервираните ананаси запазват известно количество фибри и витамини, но поради сиропа съдържат твърде много захар. Можете да ядете такъв продукт, но не постоянно. Същото важи и за различни видове захаросани плодове или сушени ананаси.
Още: Гответе чесъна само така, ако искате да се предпазите от кръвни съсиреци
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!