Много хора заместиха олиото със зехтин или друга по-здравословна мазнина за готвене. Има и такива обаче, които продължават да държат на доброто старо олио, с което храната със сигурност става по-вкусна. Що се отнася до видовете олио, там също мненията са противоположни – кое е по-здравословно и по-добро за готвене, овкусяване на салати и т.н. Затова най-добре да се допитате и да почерпим от мнението на специалистите, които смятат, че нерафинираното слънчогледово олио е вредно. По принцип то съдържа витамин Е и мастни киселини, които оказват положително влияние върху сърдечната функция.
Още: Кардиолог: Бразилски орех - вдига или сваля холестерола
В последно време обаче в олиото е открита и друга киселина, която може да доведе до възпаление и стесняване на кръвоносните съдове. Експерти твърдят, че от олиото се получават хормонални и кожни проблеми. Това може да се случи, ако не приемате достатъчно от другите важни омега-3 мастни киселини. Ето защо е важно да консумирате храните, които ги съдържат. Това са ленено семе, мазни риби, морски дарове, авокадо и т.н.
Що се отнася до нерафинираното слънчогледово олио, в изследване отпреди 6 години е открито, че то съдържа вещества, които водят до ракови заболявания. При правилен процес на рафиниране веществата се изчистват, но е важно как се съхранява продуктът, както и как се използва. Затова е препоръчително да ползвате малко рафинирано слънчогледово олио при готвене.
Когато използвате слънчогледово олио (дори рафинирано) за пържене, то отделя елементи, наречени алдехиди, които насърчават възпаленията, причиняват стомашни проблеми и проблеми със сърцето. Също така увеличават риска от рак. Зехтинът за сметка на това има по-малко токсични вещества. Другите наситени мазнини също са по-добре за готвене – свинската мас, сметана, палмово или кокосово масло. Те почти не образуват токсични вещества и са по-добри за пържете и приготвяне на храна. Все пак производителите на олио опитват да поправят проблема, предлагайки на пазара продукти, които би трябвало да са по-малко вреди за човека и по-безопасни за консумация.
Още: Здравен съвет за деня, 27 декември: Лекар: Не прекалявайте с мандарините по празниците!
Още: Лекар: Моркови - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за хора с диабет
Направен е експеримент с пържени картофи, които се пържили в една и съща мазнина десет пъти един след друг. Резултатът от най-добро към най-лошо е следният – високоолеинови, нерафинирани, рафинирани, дезодорирани. Нито едно от тях не отговаря на стандартите. Това се случило само с олио, предназначено специално за пържене. Още един ценен съвет на специалистите е да не използвате една и съща мазнина за готвене на няколко продукта и като цяло да хапвате по-малко пържена храна, защото тя се причислява към не толкова полезните.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ябълки - как влияят на кръвната захар и подходящи ли са за диабетици
Още: Рапично масло - вдига или сваля холестерола и как влияе на кръвната захар