Учените стигнаха до неочакваното заключение, което показва връзката между походката на човек и риска от развитие на деменция в бъдеще.
Промяната в походката, която издава бъдеща деменция
Изследователите стигат до извода, че намаляването на скоростта на ходене с възрастта може да е сигнал за предстоящото начало на сенилна деменция. Вярно е, че това явление се наблюдава повсеместно и единствено то не е повод за притеснение, пише изданието The Health Site.
За физически здравите хора ходенето е важна част от ежедневието. Освен това учените все повече популяризират ходенето пеша като начин за предпазване от опасни заболявания.
Лекар: Правете това и не само ще намалите кръвната захар, но и ще се предпазите от деменция
Намалената скорост на придвижване е свързана с появата на деменция при възрастните хора, според проучване на 19 000 относително здрави пенсионери в САЩ и Австралия.
Между 2010 г. и 2017 г. походката на тези хора е била оценявана на всеки две години заедно с мозъчната им функция. Учените са търсили връзка между намалената скорост на ходене и интелигентността. Влошаването на походката се определя като намаляване на скоростта на походката с 0,05 метра в секунда всяка година и подобен спад в когнитивната функция се оценява чрез серия от тестове за осъзнаване и скорост на обработка на информацията.
Авторите на изследването са успели да установят връзка между хора, които са имали бавна походка в продължение на много години, с последващото развитие на деменция. От повече от 19 000 участници, 16 855 са идентифицирани като изложени на риск от развитие на деменция.
Това са най-добрите храни за предпазване от деменция
Обяснението в случая е просто - за повечето от нас, с напредването на възрастта, скоростта на походката намалява. И това е естествено, тъй като човешката мускулна сила е намалена, а възрастните хора са много по-малко издръжливи от 20-годишните. Но изследователите са открили връзка между продължително намаляване на скоростта на ходене и последващ риск от деменция, ако тази скорост също е придружена от когнитивен спад.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика!