Много хора често подценяват опасностите от определени усещания в ръцете и по-специално симптоми с дланите, които могат да са признак за недостига на така важния витамин В12.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Как дланите издават дефицит на витамин В12?
„Най-известните симптоми на дефицит на B12 включват умора, лошо настроение и нервни сривове. Те също така включват няколко признака с ръцете, които мнозина често пропускат ”, информира медицинският портал Medical News Today.
Лекар разкри как дланите издават висока захар и диабет
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Учените напомнят, че витамин В12 се използва от нервната система за производството на миелин, от който се образува защитната обвивка на нервите. Недостигът му води до намаляване на нивото на миелина, без който нервите са по-податливи на увреждане. Особено уязвими стават периферните нерви на крайниците. Проблемите с тях причиняват определени усещания в ръцете.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
„Мравучкаща, остра пробождаща болка в дланта на едната или двете ръце – обикновено се появява внезапно и без видима причина, най-често в областта под безименния пръст“, споделят експертите.
Според тях много хора пропускат тези признаци на дефицит на B12. При продължителна липса на усещане изтръпването и болката могат да се излъчват "по външния ръб на ръката" от китката. При прегъване в този случай е възможно да се появи силна болка.
Треперят ви ръцете - ето какво означава това
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Учените подчертават, че дългосрочният дефицит на този витамин е изпълнен с развитие на неврологични разстройства, загуба на координация на тялото, както и сърдечно-съдови заболявания. Следователно е важно дефицитът на витамин В12 да се лекува.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията с лекар!