Цвеклото е един от най-полезните зеленчуци за разреждане и пречистване на кръвта, както и за сваляне на кръвното. Тези ефекти на кореновата култура се дължат на големите концентрации на калций и пектинови вещества - те участват активно в метаболитните процеси. Също така помагат за отстраняването на бактериални производни, холестерол, олово, кадмий и други вредни микроелементи от кръвната плазма, според руския диетолог д-р Анна Добришева.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Редовната консумация на зеленчука помага за нормализиране на биохимичния състав на кръвта, както и за почистване на кръвоносните съдове. Това се постига с помощта на високото съдържание на фибри - помага за прочистването на дебелото черво от натрупаните токсини.
Учени разкриха колко сок от цвекло трябва да изпиете, за да свалите кръвното
Този зеленчук всъщност намалява вискозитета на кръвта. Ето защо, определено трябва да се включи в диетата, ако сте склонни към тромбоза и разширени вени. Но е по-добре да не пиете концентриран пресен сок от него - той трябва да се разрежда.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Лек с цвекло, който чисти кръвта и сваля кръвното
За приготвянето му използвайте тази рецепта: Обелете 1,5 кгот зеленчука и нарежете всяка глава на 5-6 части. Залейте с 2 л топла вода. Варете 1 час на среден огън. След това добавете 1 с. л. лъжица захар и 1 с. л. лъжица ябълков оцет. Съйранявайте приготвения лек в хладилник. Преди хранене приемайте по 30-40 мл от инфузия и яжте 1-2 парчета от зеленчука.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Полезни свойства на този кореноплод са следните:
- Подобрява качеството на кръвта.
- Има диуретично действие и прочиства черния дроб.
- Блокира растежа на раковите клетки.
- Укрепва функцията на половите жлези, лекува полова импотентност.
- Подобрява усвояването на кислород от тъканите.
- Подобрява работата на сърдечно-съдовата и дихателната системи.
- Намалява кръвното налягане.
- Намалява риска от развитие на съдова атеросклероза, сърдечни заболявания, диабет тип 2, остеопороза.
„Пигментът бетацианин, съдържащ се в него, е мощен антиоксидант, който забавя растежа на злокачествените тумори. Този кореноплод също помага за понижаване на кръвното налягане, укрепва стените на кръвоносните съдове, подобрява функцията на черния дроб и помага за премахване на излишната течност от тялото. За жените е много полезно да го консумират по време на менструация, тъй като зеленчукът възстановява загубата на кръв в тялото. Кореноплодът запазва полезните си свойства след термична обработка“, казва руският лекар и диетолог д-р Анна Добришева.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
В същото време лекарят отбеляза, че вареният зеленук може да попречи на пълното усвояване на калция, така че хората с предразположеност към остеопороза трябва да избягват да го ядат в тази форма.
Струва си да се отбележи, че този кореноплод е диетичен продукт, наситен е с вода, фибри и има много ниско съдържание на калории. Неговата редовна консумация значително намалява апетита и помага да се поддържа усещане за ситост в продължение на няколко часа. Замяната на обичайните ви ястия с този зеленчук води до по-ефективно отслабване. Също толкова важна роля в състава му играят витамин С и антиоксиданти, които спомагат за нормализиране на метаболизма на нивото на мастната тъкан и насърчават използването на адипоцитите за получаване на допълнителна енергия, необходима на тялото.
Още: Лекар: Този знак след яденето на цвекло издава дефицит на желязо
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.