Недостигът на магнезий е проблем за голяма част от хората.
Човешко тяло съдържа приблизително 30-60 грама магнезий в костите, зъбите, сърцето, мозъка и дори кръвта. Всяка клетка в него се нуждае от този минерал, за да функционира правилно - магнезият участва в над 300 метаболитни процеса. Поради тази причина поддържането на неговите адекватни нива е изключително важно.
Но под влиянието на стресиращия начин на живот, тялото ни е принудено да използва натрупаните в него вещества, за да компенсира поне по някакъв начин магнезиевият дефицит.
Това са най-евтините храни, които са богати на магнезий - яжте ги всеки ден
Просто казано, средностатистическият човек харчи повече магнезий, отколкото получава, и повече, отколкото може да приеме. Препоръчителният дневен прием на магнезий за възрастен е приблизително 500 до 1000 милиграма на ден.
Първите симптоми, които издават критично ниски нива на магнезий
Симптомите на магнезиев дефицит включват тикове, сгъстяване на кръвта, крампи в краката, мигрена, тревожност, депресия, скокове на кръвната захар, хронична умора и безсъние.
На по-късен етап се появяват сърдечно-съдови заболявания, диабет и остеопороза.
Диета, богата на магнезий, дори подобрява симптомите на болестта на Алцхаймер. Някои учени дори смятат, че болестта на Паркинсон също се причинява от липса на магнезий в мозъка, пише руското издание Лента.
В допълнение, липсата на магнезий в организма е свързана с хронични заболявания като диабет тип 2, метаболитен синдром и много други.
Лекар: Тази ядка ще ви избави от тревожността и дефицита на магнезий
Когато тялото изпитва дефицит на магнезий, то започва да произвежда повече инсулин - което от своя страна позволява на допълнителната глюкоза да проникне в клетките. А това „раздува“ възпалителните процеси в организма ви.
При наличието на тези симптоми е необходимо да включите богати на магнезий храни в диетата си възможно най-скоро. Магнезият се съдържа в големи количество в зеленолистните зеленчуци като спанак и зеле, както и в рибата, авокадото, тъмния шоколад, пълнозърнестите храни, бобовите растения, ядките и различните видове семена.
Може да допълните менюто си и с хранителни добавки, съдържащи магнезий. Качествените хранителни добавки трябва да съдържат четири магнезиеви съединения - глицинат, малат, тауринат и оротат, тъй като тези съединения се усвояват от тялото ви много по-лесно, отколкото всеки един отделно.
Гастроентеролог: Това са най-богатите на магнезий храни - яжте ги всеки ден
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!