Диетолози от Съединените щати направиха изявление, че сред всички зеленчуци карфиолът е най-здравословният, тъй като съдържа почти всички витамини и микроелементи, необходими на човешкото тяло, съобщава изданието The Health Site. Този безценен зеленчук се отличава и с това, че се усвоява перфектно от организма. Според диетолозите 50 гр карфиол съдържат дневната нужда от един от най-мощните антиоксиданти – витамин С.
Ползи от карфиола
Зеленчукът съдържа и изобилие от витамин А, който е от съществено значение за здраво зрение и кожа. Витамините от група В, съдържащи се в него, укрепват сърдечно-съдовата система на организма, както и нервната система, влияят положително на нивата на холестерола.
Как пъпешът влияе на холестерола?
Благодарение на съдържанието на витамини К, С, различни антиоксиданти и Омега-3, карфиолът предпазва кръвоносните съдове от образуването на плаки, нормализира кръвното налягане и намалява нивата на холестерола в кръвта.
Карфиолът съдържа магнезий и желязо и много минерали. Зеленчукът съдържа ябълчна и лимонена киселина. Специалистите препоръчват да се консумира този уникален зеленчук при заболявания на червата, черния дроб и жлъчния мехур, а също така ще бъде полезен при затлъстяване. Този зеленчук укрепва кръвоносните съдове и премахва холестерола, което е отлична профилактика на сериозни заболявания като инсулт и инфаркт.
Карфиолът съдържа антиоксидант, наречен индол-3-карбинол. Този антиоксидант се свързва с намален риск от репродуктивни ракови заболявания както при мъжете, така и при жените (като рак на гърдата и рак на простатата).
Друг компонент, открит в карфиола, се нарича сулфорафан, който също е свързан с намален риск от някои видове рак.
Най-често срещаните хронични заболявания са възпалителните реакции. Карфиолът съдържа много антиоксиданти и противовъзпалителни съединения. Най-важните антиоксиданти в карфиола са бета-каротин, кафеена киселина, рутин и др. Тези вещества намаляват оксидативния стрес, увеличавайки риска от рак и други заболявания. В 100 грама карфиол се съдържат около 77% от препоръчителния дневен прием на витамин С, който е особено необходим през студения сезон.
Възпалителните процеси в организма увеличават риска от развитие на сърдечни и съдови заболявания, както и от инсулт, диабет, болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон.
Карфиолът съдържа много фибри. 100 грама от този зеленчук съдържат около 10% от дневната нужда от това вещество, което предотвратява развитието на запек, прави изпражненията по-меки и улеснява преминаването им през червата. Тези свойства на карфиола като цяло имат благоприятен ефект върху състоянието на храносмилателния тракт.
Фибрите са особено важни за загуба на тегло, тъй като консумацията на достатъчно от тях е свързана с повишена ситост, което може да доведе до това човек да яде по-малко в дългосрочен план.
Яденето на една цяла глава карфиол осигурява четири пъти повече от препоръчителното количество витамин С. И тъй като това хранително вещество е свързано с имунната подкрепа, комсумацията на ориз с карфиол в комбинация с цитрусово смути може да даде на тялото ви имунната подкрепа, от която се нуждае по време на настинки и сезонен грип.
По колко ябълки трябва да се ядат на ден за сваляне на холестерола?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!