Децата и хората с много тънка и светла кожа са изложени на по–висок риск от слънчево изгаряне, а нестероидните противовъзпалителни лекарства и някои антибиотици повишават чувствителността към слънчевата светлина, каза директорът на Центъра за дерматовенерология и козметология в Москва д-р Олга Жукова.
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Опасното зачервяване на кожата се причинява от ултравиолетовото лъчение, което не се влияе от температурата на въздуха и е невидимо за човешкото око.
"Времето за слънчеви бани зависи от типа кожа на човека. Най-кратко на слънце трябва да се излагат хора с много светла кожа, блондинките и червенокосите, а по-мургавите могат да прекарат по-продължително време на плажа или край басейна. И при двата типа има риск от слънчево изгаряне. Някои лекарства могат да повишат фоточувствителността на кожата - например антибиотици като сулфонамиди, тетрациклини, флуорохинолони, както и нестероидни противовъзпалителни като ибупрофен. Ако човек приема лекарства, трябва да се консултира с личния си лекар дали те могат да повишат чувствителността към ултравиолетовото лъчение“, съветва Жукова.
"Наложително е да предпазвате кожата на лицето от излагане на пряка слънчева светлина. Прекомерната инсолация може да доведе до изгаряния, поява на нежелана трайна пигментация по лицето, дегенерация на бенки и родилни петна в злокачествени кожни тумори. В допълнение, слънчевото изгаряне на кожата на лицето може да даде мощен стимул за развитието на редица хронични заболявания - лупус еритематозус и слънчева уртикария“, предупреди събеседникът на РИА Новости.
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб