Една билка, която е особена почит от тибетски монаси, има благоприятен ефект върху целия организъм - разрежда кръвта, пречиства лимфата и сваля кръвното.
Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
Тя е позната и като плевел, който расте навсякъде. Става дума за копривата, която е в основата на много рецепти от традиционната медицина, свързани със здравето на кръвоносната система. За да приготвите полезната напитка, трябва да вземете една чаена лъжичка смляна коприва и да я залеете с чаша вряща вода.
Билката, която сваля холестерола и топи кръвни съсиреци
Получената запарка престоява 20 минути. Трябва да се консумира три пъти на ден, по една чаша.
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
Други полезни свойства на копривата
Минералният състав на това лечебно растение е изключително разнообразен: желязо, манган, сяра, мед, силиций, бор, никел, титан, калий, калций и др. Не е изненадващо, че с такова съдържание копривата от древни времена се счита за лечебно средство и е използвано за лечение на куп болежки в народната медицина. Има възстановяващо, тонизиращо, противовъзпалително, бактерицидно, антисептично, ранозаздравяващо, кръвоспиращо, диуретично, холеретично, отхрачващо, леко слабително, противогърчово и много други свойства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
В народната медицина копривата се използва като допълнително лечебно средство под формата на отвара или запарка при заболявания на стомаха и бъбреците, за лечение на рани и кръвоизливи, при анемия и недостиг на витамини, при мускулни болки и ревматизъм, за лечение на кожни заболявания и подагра. Курсът на пречистваща терапия продължава до шест месеца.
Копривата се използва активно и в козметологията. Мийте косата със запарка и отвара от нея за укрепване и подобряване на растежа. Копривата може да помогне при косопад и прекомерно омазняване. Също така от младото растение се правят маски за лице, които помагат в борбата с акнето, черните точки, възпаленията, изравняват цвета на кожата и изсветляват луничките и възрастовите петна.
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Но при определени здравословни проблеми това лечебно растение може да окаже негативен ефект. Поради високото съдържание на витамин К, който активно участва в процеса на съсирване на кръвта, в случай на хемопоетични нарушения, копривата може да сгъсти кръвта. Поради това е противопоказан при повишено съсирване на кръвта и при прием на антикоагуланти. Не трябва да се използва при кървене, причинено от кисти и полипи, тумори и други заболявания, изискващи хирургична намеса. Копривата трябва да се използва с повишено внимание при камъни в бъбреците и жлъчката, хора с разширени вени и тромбофлебит.
Копривата също може да предизвика тежка алергична реакция, ако имате индивидуална непоносимост към активните вещества, съдържащи се в жилещите мъхчета. Алергичната реакция може да протече със симптоми като треска и анафилактичен шок, според изданието The Health Site.
Още: Диабет: Тази билка сваля кръвната захар и холестерола само за 2 часа
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!