Според д-р Сара Бонза основната тайна на столетниците е включването в диета на 5 храни за дълголетие. Това са листни зеленчуци, ядки, горски плодове, пълнозърнести храни и мазна риба.
Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома
Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?
Листни зеленчуци
„Листните зеленчуци са богати на витамини, минерали и антиоксиданти и помагат в борбата с хроничното възпаление и оксидативния стрес, два фактора, свързани със стареенето“, казва д-р Бонза.
Зеленолистните не само поддържат цялостното здраве, но също така насърчават здравето на червата и помагат за контролиране на нивата на кръвната захар, намалявайки риска от хронични заболявания, които могат да засегнат продължителността на живота ви.
5 навика за дълголетие, които трябва да придобиете след 45
Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи
Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?
Ядки
„Ядките са пълни с добри мазнини, протеини и фибри, които помагат за намаляване на сърдечните заболявания и поддържат нормалните нива на холестерола“, казва специалистът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Редовната консумация на ядки е свързана с намалено възпаление и подобрено здраве на мозъка, които са важни фактори за положително стареене, поддържане на когнитивната функция и в крайна сметка по-дълъг, по-здравословен живот.
Горски плодове
„Горските плодове са суперхрани, защото съдържат големи количества антиоксиданти, като антоцианини, които помагат в борбата с оксидативния стрес и намаляват риска от заболяване“, обяснява д-р Бонза.
Пълнозърнести храни
Пълнозърнестите храни, включително кафяв ориз, киноа, овесени ядки и пълнозърнеста пшеница, играят критична роля в поддържането на здравето на храносмилането, особено с напредването на възрастта. Те също така помагат за контролиране на холестерола и кръвната захар, като намаляват риска от развитие на хронични заболявания като диабет тип 2 и сърдечни заболявания, като потенциално добавят години към живота ви, според лекаря.
Още: Лекар: Защо продължава да ни се вие свят и като сме легнали?
Още: Kога се пие магнезият - сутрин или вечер?
Мазни риби
Мазните риби като сьомга, скумрия и сардини са с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, които помагат за поддържане на здравето на сърцето, като понижават нивата на триглицеридите, кръвното налягане и намаляват риска от аритмия. Д-р Бонза добавя, че редовното ядене на риба също може да помогне за предотвратяване на възпаления в тялото, да поддържа здравето на мозъка и да намали вероятността от развитие на деменция.
Тествано от поколения: 9 храни, които всички столетници ядат
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!