КАКВИ СА РАННИТЕ ПРИЗНАЦИ НА БОЛЕСТТА НА ПАРКИНСОН?
Болестта на Паркинсон е неврологично двигателно разстройство. Някои от ранните му симптоми могат да включват:
- ситен почерк или други промени в писането
- тремор, особено на пръстите, ръката или стъпалото
- неконтролируеми движения по време на сън
- скованост на крайниците или бавни движения (брадикинезия)
- промени в гласа
- сковано изражение на лицето
- прегърбена стойка
Топ 7 забранени храни при Паркинсон
Болестта започва от мозъчните клетки, наречени неврони, които контролират движенията. Невроните произвеждат вещество, наречено допамин. Паркинсона настъпва, когато невроните загинат и нивата на допамин в мозъка намалеят. Смята се, че липсата на допамин води до симптоми, които засягат начина, по който се движите. Ранните признаци на болестта на Паркинсон могат лесно да бъдат пропуснати, особено ако се появяват спорадично. Може би е време да се обърнете към лекар, ако забелязвате симптоми, които продължават да се появяват.
1. МАЛЪК ПОЧЕРК
Внезапната промяна в размера на почерка ви може да е ранен индикатор за болестта на Паркинсон. Хората с Паркинсон трудно контролират движенията поради промените в мозъка. Това може да затрудни фината моторика, например писането. Микрографията е медицинският термин за "дребен почерк". Пациентите с Паркинсон често имат почерк, който изглежда ситен. Отделните букви са по-малки от нормалното, а думите са разположени на малки разстояния. Човек с Паркинсон може да започне да пише писмо с обичайния си почерк, но постепенно да започне да пише с по-малък шрифт.
Паркинсон, рак, деменция: Болен ли е Путин?
2. ТРЕПЕРЕНЕ
Треперенето е може би най-разпознаваемият признак на болестта на Паркинсон. Често срещано е леко потрепване или треперене на пръст, ръка или крак. Човекът, който изпитва тремор, вероятно е единственият, който го забелязва в ранните етапи на болестта. С напредването на заболяването обаче треперенето ще се влоши и ще стане забележимо за околните. Треперенето обикновено е най-забележимо в покой.
3. ПРОБЛЕМИ СЪС СЪНЯ
От време на време всеки има проблеми със съня. Прехвърлянето и въртенето придобиват нов смисъл, когато имате Паркинсон. Ранните признаци на заболяването могат да включват много неконтролируеми движения, не само от време на време, но и редовно. Ритането, мятането, размахването на ръце и дори падането от леглото могат да бъдат признаци на сериозен проблем.
Как Майкъл Джей Фокс години наред крие, че е с Паркинсон: Пиех, за да забравя
4. СКОВАНОСТ И БАВНИ ДВИЖЕНИЯ
Болестта на Паркинсон засяга предимно възрастни над 60 години. На този етап от живота си може да се чувствате сковани и малко бавно да се движите сутрин. Това е напълно нормално развитие при много здрави хора. Разликата е, че сковаността и бавността, които тя причинява, не изчезват, когато станете и започнете деня си. В началото на болестта се появяват скованост на крайниците и бавни движения. Тези симптоми се дължат на увреждане на невроните, които контролират движението. Човек с Паркинсон забелязва по-отривисти движения и се движи по-некоординирано, отколкото преди. В крайна сметка човек може да развие характерната "разбъркана походка".
5. ПРОМЕНИ В ГЛАСА
Болестта на Паркинсон засяга движенията по различни начини, включително начина, по който говорите. Може би сте запознати с неясния говор на пациентите с напреднала фаза на Паркинсон. В ранните етапи на заболяването могат да настъпят по-малко драматични промени в гласа. Възможно е неволно да говорите по-тихо. Хората в ранните етапи на БП често говорят с ниски тонове, дрезгав глас или с малка инфлексия.
Кои са първите симптоми на болестта на Паркинсон, за които трябва да внимавате?
6. СКОВАНОСТ НА ЛИЦЕТО
Паркинсон може да засегне естествените мимики на лицето в допълнение към грубите двигателни умения. Хората често коментират, че болните от Паркинсон имат празен поглед. Това явление, наречено маскиране, е често срещан признак на ранната фаза. Заболяването може да затрудни движението и контрола на малките мускули в лицето. Пациентите могат да имат много сериозен поглед на лицето си дори когато разговорът е лек и оживен. Хората с Паркинсон често мигат по-рядко.
7. ПОЗАТА
Широките, неконтролируеми, неволеви движения при болестта не се случват за една нощ. В началото стойката ще се промени в малки граници и постепенно ще се влоши. Изгърбената стойка, която може да се опише и като навеждане и прегърбване, е ранен индикатор за Паркинсон. Тази поза е свързана със загубата на координация и равновесие, които засягат тялото.
Вие познавате тялото си по-добре от всеки друг. Говорете с Вашия лекар, ако имате някакви притеснения относно физическото си движение или поведение, или ако нещо не се чувствате добре.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.