Сини сливи - те са един от най-вкусните и здравословни плодове. Имат ярък вкус и са богати на витамини, които са важни за здравето на сърцето и кръвоносните съдове. Но въпреки всички невероятни ползи, има хора, за които консумацията им е противопоказана. Руският диетологът д-р Ирина Мансурова разкри кой не трябва да ги консумира. Те не трябва да се ядат, ако:
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето
- имате диабет или трябва да понижите нивата на кръвната захар;
- искате да отслабнете;
- кърмите и бебето ви е под 6 месеца: плодовете могат да причинят течни изпражнения при бебето, подуване на корема, тревожност и колики;
- имате подагра и ревматизъм - самият плод "отвежда" водата много добре, но това е нежелателно за вас;
- имате повишена стомашна киселинност - плодът само влошава ситуацията;
Други противопоказания за консумацията на сини сливи
Коментираният плод не трябва да се дава на деца в големи количества, тъй като това може да причини болки в корема и диария.
Сини сливи - лекар разкри какво се случва с холестерола ви, ако ги ядете всеки ден
Също така си струва да ограничите количеството му в диетата си, ако имате заболявания на бъбреците и жлъчния мехур. Факт е, че плодът съдържа оксалати на оксаловата киселина, които увеличават риска от образуване на камъни в тези органи.
Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар
Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?
Страдащите от алергии трябва да внимават. Самият плод не е силен алерген, но ако имате непоносимост към други храни или например прашец, може да провокира кръстосана алергия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сок от кисели краставички - как влияе на кръвната захар
Не трябва да консумирате този плод, ако имате хронични заболявания на стомашно-чревния тракт: колит, болест на Крон, синдром на раздразнените черва или гастрит с висока киселинност. Дори сравнително малко количество от него може да предизвика обостряне на заболяването.
Тези, които са склонни към диария, не трябва да се увличат по плодовете. При тях плодът може да причини чревно разстройство, особено ако е неузрял или се консумира на празен стомах.
Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Прекомерната му консумация е опасна дори за здрав човек. Рядко се наблюдават диария, повишена стомашна киселинност и киселини като странични ефекти. В повечето случаи вредата от плодовете е свързана с неадекватната им консумация, отбелязва експертът.
Този плод трябва да се добавя е диетата ви с повишено внимание - както в естествена, така и в сушена форма. Ако децата го консумират в големи количества сливи, има вероятност да изпитат стомашно разстройство, както и болка в епигастралната област (областта в централната част на корема, разположена под гръдната кост и над пъпа).
Деца под 3-годишна възраст не се препоръчват да консумират пресния плод. Педиатрите позволяват добавянето на малко количество пюре от сливи към каша и извара.
Сред полезните свойства от консумацията на този плод са:
- укрепване на сърцето;
- намаляване на риска от рак;
- подобряване на храносмилането;
- подобряване на състоянието на кожата и намаляване на бръчките;
- подобряване на кръвообращението;
- понижаване нивата на холестерола в кръвта;
- лекуване на рани и белези;
- укрепване на костите;
- насърчаване растежа на косата;
- подобряване на имунитета;
Още: Учени: Яжте този плод и сърцето ви ще работи като часовник
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!