Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
06:48 нед  12 ян 2025

Селен - за какво е важен и защо трябва да се приема

23 януари 2024, 12:37 часа

Селенът е един от най-важните минерали за нашето тяло. Голяма е ролята му и за функционирането на имунната система. Но ползите му не се изчерпват единствено с това.

Още: Хистероскопия: Кога се налага преглед на матката?

Още: Здравен съвет за деня, 11 януари: Лекар: Яжте поне 1 от тези 3 храни на ден, те намаляват риска от инсулт

Ползи от селена

"Проучвания, проведени в редица страни, доказват значението му за превенция и лечение на рак. При пациенти с най-честите видове рак, които са получавали добавки със селен, е имало 49% намаление на смъртността. Във Финландия, в резултат на „селенизацията“ на населението, общата заболеваемост е намаляла с 47%, включително честотата на ендокринните заболявания със 77%, сърдечно-съдовите заболявания с 2,5 пъти и раковите заболявания с 1,8 пъти", споделя руският лекар Юрий Кузменков.

Цинк и селен: Колко важни са всъщност?

Този минерал е открит е през 1817 г. и е получил името си в чест на естествения спътник на нашата планета. Това е доста рядък елемент, който въпреки това е много важен за функционирането на всички органи и системи. Факт е, че той е част от един от най-важните антиоксидантни ензими, който предотвратява увреждането на ядрото, мембраните и рибозомите на клетката. Второто направление на работата му в организма е участието в синтеза на хормона трийодтиронин и метаболизма на други хормони на щитовидната жлеза.

Още: Лекар: За отслабване спазвайте тези 5 правила на закуска, здравен съвет за деня, 11 януари

Още: Високо кръвно и домашна медицина - 10+ спешни хитрини

Селенът също има значителен ефект върху производството на протеини. Той е функционално свързан с метаболизма на йод и цинк, регулира усвояването и консумацията на витамините А, С, К и особено на витамин Е. Коментираният минерал е част от повече от 200 хормона и ензими в тялото ни.

Необходимото количество от него е, както следва: за възрастен са необходими само 70-100 микрограма на ден (за бременни и кърмачки до 200), но това количество не винаги може да бъде получено от храната.

Най-богати на този минерал са сушените гъби, фурмите, свинската мас, морските дарове и морската риба, пшеничните продукти (зърнени храни и хляб), сиренето фета. Но шампионът е бразилският орех – 50 грама от този продукт съдържа токсична доза селен. Когато 800 микрограма от този микроелемент на ден попаднат в тялото, той има токсичен ефект, който се проявява с гадене, повръщане, емоционални смущения и нервни разстройства, може да се развие дерматит и алопеция (огнищна загуба на коса).

Той е в дефицит в почвата, така че някои хранителни продукти са обогатени с този микроелемент, например яйца, хляб, мляко, кефир. В продажба има и минерални води с високо съдържание на селен. А в селското стопанство се използват фуражи и торове, към които се добавя.

Още: Каква е тайната на бързия метаболизъм? Ето какво разкрива науката

Още: Тези домашни средства могат да облекчат настинка и грип по напълно естествен начин

До какво води предозирането със селен?

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch