Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пъпешът сваля ли кръвното - отговор от учени

19 август 2024, 15:09 часа

Пъпешът има противопоказания за консумация, а при някои заболявания трябва да се внимава с него. Но в същото време пъпешът може да подобри здравето поради своите полезни свойства.

Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта

Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване

Диетолози от Американската администрация по храните и лекарствата установиха и казаха кой трябва да включва пъпеш в диетата си. Едно от твърденията, свързани с този плод е, че сваля кръвното. Но това наистина ли е така? Позовавайки се на научни изследвания изданието The Health Site дава отговор на този въпрос.

Пъпеш за сваляне на кръвното - мит или реалност

Изследователите не съветват да се вярва на твърденията, че пъпешът помага в борбата с високото кръвно налягане.

Преди или след хранене - кога е най-добре да се яде пъпеш 

Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар

Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар

От медицинска гледна точка това е сто процента мит, тъй като няма продукти, които да нормализират високото кръвно налягане. В този случай резултатите могат да бъдат постигнати само чрез приемане на лекарства.

Единственият начин, по който пъпешът може да помогне в това отношение, е предотвратяването на хипертония поради съдържанието на калий. Една четвърт от плода съдържа приблизително 20% от дневната нужда от калий, който заедно с магнезия има положителен ефект върху стените на артериите, предотвратявайки спазми, съобщава изданието.

Освен фибри пъпешът съдържа витамини А, В и С, магнезий и силиций. Този състав прави пъпеша полезен в борбата с лошия холестерол.

Пъпешът съдържа фибри, които стимулират чревната функция. Плодът е богат на фолат, витамин К и магнезий, които са жизненоважни за здравето на костите. Той е богат на вода и електролити, което е полезно за поддържане на баланса на течности в тялото.

Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване

Още: Лекар: Яжте ги всеки ден през зимата, тези плодове и зеленчуци укрепват имунитета, здравен съвет за деня, 22 януари

Пъпешът съдържа витамин С, който насърчава производството на колаген и може да предпази кожата ви от увреждане от слънцето. Освен това аскорбиновата киселина укрепва имунната система.

Плодът също така съдържа лутеин и зеаксантин, които поддържат здравето на очите и подобряват зрението. Той е богат на желязо, калий, калций, магнезий, витамини В, С и А. Благодарение на тях пъпешът предотвратява образуването на тумори, предпазва от сърдечно-съдови заболявания и диабет, намалява нивото на холестерола в кръвта и предотвратява развитието на при атеросклероза и съдъйства за намаляване на стреса и напрежението.

Този вкусен плод не трябва да се консумира по време на кърмене.

Тъй като той може да причини храносмилателни разстройства при бебето.

Болните от захарен диабет, язва на стомаха и дванадесетопръстника също трябва да го консумират внимателно. Също така не трябва да ядете пъпеш, ако страдате от чревни разстройства.

Хора с проблеми с бъбреците и жлъчния мехур също трябва да внимават с плод. Увлечението по него може да раздвижи пясъка или камъните, което след това да доведе до операция. Пъпешът съдържа фибри, така че се счита за тежък продукт. Ако смесите пъпеш с алкохол, почти гарантирано ще получите диария.

6 причини да ядете пъпеш и 3 причини да НЕ го ядете

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес