Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Психичните заболявания повишават риска от инфаркт

25 февруари 2017, 17:55 часа

Рискът от поява на инфаркт е по-висок сред хората с психично заболяване, твърдят изследователи. Сърдечният удар, превърнал се във водеща причина за инвалидизация и смъртност в световен мащаб, отдавна е свързван с психиката, но тепърва хипотезата се подкрепя от по-сериозни доказателства.

Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка

Още: 7 знака по тялото и лицето, които издават проблеми със сърцето

Според Американската сърдечна асоциация (AHA) всяка година близо 800 000 души в САЩ получават инфаркт. Около 130 000 от тях умират, а други живеят години наред с множество здравословни усложнения.

Психичните разстройства също засягат голям брой от населението. Според последните статистически данни от Националния институт за психично здраве над 43 милиона възрастни американци на възраст над 18 са имали форма на психично заболяване през изминалата година. Това представлява почти 18 на сто от всички възрастни в страната.

Проучването е с водещ автор Йона Цуфлахт, студент по медицина в Колумбийския университет. Тя анализирала данни от базата най-големия регистър на здравеопазването в САЩ, а нейните открития бяха представени по време на Международната конференция на Американската сърдечна асоциация.

Още: Лекар: Чаша от този алкохол регулира кръвната захар

Още: По колко кисело зеле е полезно да се яде на ден за имунитета?

Новото изследване посочва психичните заболявания като тревожност, депресия, пост-травматично стресово разстройство (ПТСР) и други като особено рискови за здравето на сърцето. Цуфлахт проучила здравните досиета на повече от 50 000 души, постъпили в болница след сърдечен удар. Близо 4 000 от тях били с такива психични заболявания.

Тя твърди, че за пациентите с подобни проблеми опасността от инфаркт е с 3,5 пъти по-висока в сравнение с останалите хора.

Въпреки че това е наблюдателно проучване и авторите така и не успяват да установят причинно-следствената връзка, Цуфлахт и колегите й предлагат своя версия по въпроса. Според тях психологичният дистрес кара мозъка да реагира чрез „борба или бягство“ - естествена реакция на организма при състояние на опасност. Това от своя страна води високо кръвно налягане, което пък е водещ рисков фактор за инфаркт.

Освен това психичните нарушения могат да доведат до промени в клетката, което води до възпаление и оксидативен стрес, който също допринася за фаталното състояние, коментират изследователите.

Още: Кардиолог: Каква е връзката между магнезия и сърдечното здраве

Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване

"Медицинските специалисти трябва да се вслушват в своите пациенти за симптоми на психично заболяване, особено при тези, които могат да бъдат изложени на повишен риск от инфаркт. Един пациент с високо кръвно налягане, висок холестерол и над 6 месеца на депресивни симптоми трябва да поражда голяма загриженост сред лекарите“, категорична е Йона Цуфлахт.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес