Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проверявайте се всеки ден: На тези места най-често се появяват кръвни съсиреци

31 януари 2023, 05:40 часа

Артериите и вените на вашето тяло са супермагистрална система, предназначена да транспортира богата на кислород кръв от сърцето ви до останалата част от тялото ви. След това те пренасят изчерпана на кислород кръв обратно от тялото ви към сърцето ви.

Обикновено тази система работи безпроблемно, но понякога можете да развиете пречка, наречена кръвен съсирек. Кръвните съсиреци са твърди бучки, които се образуват в кръвта. Те служат за полезната цел да ви предотвратят от твърде много кървене, когато се нараните.

Понякога кръвен съсирек може да се образува в артерия или вена, когато не сте били наранени. Тези видове съсиреци могат да бъдат опасни, защото могат да образуват запушване. Те са особено опасни, ако се откъснат и пътуват до мозъка или белите дробове.

Откриха нов ранен симптом на инфаркта, всеки трябва да може да го познае!

Научете къде другаде могат да се образуват кръвни съсиреци, защо могат да бъдат опасни и как да избегнете появата им.

Къде могат да се образуват кръвни съсиреци в тялото ви?

Кръвните съсиреци могат да се образуват в много различни части на тялото. Понякога съсиреците могат да се откъснат и да преминат през кръвния поток от една част на тялото в друга.

Съсиреци могат да бъдат намерени във вашите:

корема

ръка

крак

мозък

сърце

бял дроб

Някои съсиреци се образуват в малки вени близо до повърхността на кожата. Други се развиват в по-дълбоки вени.

Как се образуват кръвни съсиреци?

Когато получите порязване, което е достатъчно дълбоко, за да пробие стена на кръвоносен съд, кръвните клетки, наречени тромбоцити, се втурват към отвора. Протеините в течната част на кръвта или плазмата карат тромбоцитите да залепнат за дупката. Протеините и тромбоцитите образуват лепкава тапа, която спира изтичането на кръвта.

След като тялото ви излекува раната, то разтваря съсирека.

Можете също така да получите кръвни съсиреци, ако имате заболяване, което кара тялото ви да произвежда твърде много червени кръвни клетки (RBC) или тромбоцити.

Това също се нарича "състояние на хиперкоагулация". Други заболявания могат да попречат на тялото ви да разгражда правилно кръвните съсиреци, когато вече не се нуждаете от тях. Увреждането на сърцето или кръвоносните съдове може да повлияе на кръвния поток и да направи по-вероятно образуването на съсиреци.

Калоян Мирчев
Калоян Мирчев Отговорен редактор
Новините днес