Какво се случва с човешкото здраве при замяна на месо и млечни продукти с имитационен растителен продукт? Ново проучване хвърля светлина по въпроса и тя не е в полза на имитационните растителни продукти.
Още: Не копривата, а тази билка е по-полезна дори от спанака
В изследването са включени 44 имитационни продукта, които са били произведени от соев или грахов протеин, а някои от тях са включвали и ферментирали соеви продукти и микопротеини (протеини от гъби). Но резултатите показват, че има много ниско усвояване на различните основни хранителни вещества (въглехидрати, липиди (включително мазнини и различни видове олио), протеини, витамини - органични; минерали и вода - неорганични). Тоест - ниска хранителна стойност.
"Причината е, че имитационните продукти (за огромна разлика от месото) съдържат голямо количество фитати, които блокират абсорбцията на минерали. Това е огромен риск за здравето, особено за жените, които страдат постоянно от анемични състояния", пише в публикация на Фейбсук страницата "Наука и критично мислене", посветена на изследването.
"Обаче ферментиралите соеви продукти са бедни на фитати. Причината е, че плесенните гъби, които се използват при хранителните ферментации, експресират ензими фитази, които разграждат фитатите в храната - биодостъпността се увеличава. Ако соевите продукти се заменят с ферментирали, то рисковете от дефицити намаляват", добавя "Наука и критично мислене".
Още: Лекар: Този продукт е по-вреден за черния дроб от алкохола
Още: Учени: Яжте това в 11 часа всеки ден за сваляне на кръвното и холестерола
Проучването в цялост: "Nutritional Composition and Estimated Iron and Zinc Bioavailability of Meat Substitutes Available on the Swedish Market"
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: За колко време обикновено минава изкълчен глезен?
Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?