Според науката продължителността на човешкия живот е резултат от сложно взаимодействие между генетиката и влиянието на околната среда. Въпреки че продължителността на живота се е увеличила през последните два века, познанията на учените за факторите, които влияят на дълголетието, все още са ограничени. Изследователите смятат, че околната среда играе ключова роля в процеса на стареене.
Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома
Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?
Доказано е, че оксидативният стрес влияе негативно върху дълголетието. Антиоксидантите могат да помогнат за смекчаване на ефектите на свободните радикали върху тялото. Например, ново проучване установи, че по-високите концентрации на витамин А са свързани с по-дълъг живот.
В научна статия, публикувана в списание BioMed Research International, учените изследват редица различни антиоксиданти (аскорбат, ликопен, селен, бета-каротин, ретинол) и метаболити (аскорбат, алфа-токоферол, гама-токоферол и ретинол), сравнявайки тяхното присъствие в тялото с информация за продължителността на живота на участниците.
В крайна сметка, изследователите не откриват връзка между витамините С, Е и други фактори и продължителността на живота, но откриват, че колкото по-висока е концентрацията на витамин А за дълъг период от време, толкова по-вероятно е хората да живеят по-дълго. "Генетично обусловената по-висока концентрация на метаболита на ретинол е причинно свързано с продължителността на живота в общата популация", казват учените.
Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи
Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?
Специалистите отбелязаха, че получените резултати могат да бъдат потвърдени от бъдещи проучвания, използващи допълнителни генетични фактори и данни от широкомащабно търсене на асоциации в целия геном.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!