Ако човек постоянно започне да го сърби ухото, той на практика не се замисля какво причинява това явление. Но в крайна сметка сърбежът в ушите може да говори за сериозни патологии в организма. При появата на първите симптоми се препоръчва да се отиде на лекар.
Причини за постоянен сърбеж в ушите
Често срещан проблем е сърбежът във вътрешността на ушите. Причините за това явление са различни и се провокират от различни дразнители:
- Восък. При много хора в ушния канал се образува восъчен секрет. Този процес е съпроводен със сърбеж. Ако искате да предотвратите подобно неприятно явление, не трябва да забравяте за хигиенните процедури.
Как да спрем силния сърбеж в ухото?
- Ако вкарате памучни тампони твърде дълбоко в ухото, восъкът в него ще се затисне. Това ще доведе до появата на тапи.
Ако има тапи в ушите, само лекар може да ви помогне да се отървете от тях.
- Липса на восък. Ако нямате почти никакво отделяне на восък, може да имате дразнене на кожните рецептори.
- Чужди предмети. Силен сърбеж в ушите по тази причина се появява, когато чужд предмет дълго време ще дразни вътрешните стени на ухото
- Кърлежи. Ако ви се струва, че някой пълзи под кожата, не трябва да изключвате наличието на кърлеж. Следите от ухапвания обикновено се появяват по кожата
- Дерматологична патология. Възможно е да имате псориазис или екзема. Тези заболявания се проявяват с появата на папули и люспи. Те са причина за сърбеж
- Алергени. Ако има сърбеж в ушите, по-голямо внимание се обръща на хигиенните продукти, които се използват постоянно: гел, сапун, шампоан.
- Отит на средното ухо. В повечето случаи заболяването е съпроводено с повишена температура, летаргия и неприятни усещания в ушите
Сърбеж в ушите - ето какво да направим за бързо облекчаване
Освен това неприятните симптоми могат да възникнат и в резултат на механични увреждания. Ако се извършват небрежни хигиенни процедури, по тъпанчето се появяват микропукнатини. Понякога описаният симптом показва наличието на диабет.
Лечение на сърбеж в ушите
Ако започнете да ви сърбят ушите отвътре, трябва да посетите лекар, който ще ви предпише лечение. Обикновено терапията зависи от проблема, който е предизвикал неприятния симптом.
1. При отомикоза се предписват антимикотични лекарства. Тези средства потискат активността на гъбичките.
2. В случай на отит на средното ухо се използват антибактериални лекарства. Може би лекарят ще ви препоръча капки. Ако се открие екзема или друго дерматологично заболяване, се препоръчва използването на антихистамини.
В края на краищата, навременното лечение ще ви помогне да се справите със заболяването по-бързо.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.