Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При болни бъбреци: Кои храни са забранени?

07 септември 2023, 18:33 часа

В ранните стадии на болни бъбреци здравословната диета включва широка гама от зърнени храни, предимно пълнозърнести храни, пресни плодове и зеленчуци. Не забравяйте, че тялото ви се нуждае от достатъчно енергия, за да функционира правилно.

По-голямата част от енергията ви трябва да идва от въглехидрати и мазнини, но имайте предвид, че наситените мазнини и холестеролът трябва да бъдат сведени до минимум – вместо това трябва да се предпочитат ненаситените мазнини и растителните масла (като зехтин и риба).

Една от най-важните диетични промени може да бъде ограничаването на приема на протеини. Тази стъпка ще ви помогне да поддържате бъбречната функция и да намалите количеството нежелани вещества в кръвта. Особено много протеини се съдържат в следните продукти: месо, риба, пиле, яйца и млечни продукти.

Докато диурезата е нормална, не е необходимо да се ограничава приема на течности. В същото време приемът на натрий трябва да бъде ограничен. Солта задържа вода, което кара тялото да се нуждае от повече течности. Натрият се намира предимно в трапезната сол и различни преработени храни (като колбаси, консерви, замразена пица), но солта се намира и в много други храни, като хляб, сирене и шунка. Опитайте да замените готварската сол с билки и подправки и се опитайте да готвите с пресни продукти, когато е възможно.

Лекар: Тези 3 симптома издават, че имате болни бъбреци

С напредването на бъбречното заболяване може да са необходими допълнителни диетични корекции: По-късните етапи изискват строго намаляване на приема на протеини чрез диета с ниско съдържание на протеини. Може би в този случай добавките с амино/кето киселини могат да бъдат полезни, които могат да заменят липсващия протеин. Нефролог или диетолог ще ви посъветва и ще ви предпише необходимата добавка.

Следните храни са с високо съдържание на калий:

·         Плодове и плодови сокове (банани, сушени плодове, грозде, авокадо)

·         Зеленчуци (спанак, картофи, броколи, домати и други тъмнозелени листни зеленчуци)

·         Ядки / бадеми

·         Пълнозърнести продукти

·         Мляко и млечни продукти

·         заместители на солта

Ето няколко прости съвета, които ще ви помогнат да намалите приема на калий:

·         За да намалите съдържанието на калий в картофите и другите зеленчуци, обелете и нарежете картофите или зеленчуците, след това ги поставете в голям съд с вода и оставете за няколко часа. Не забравяйте да смените водата преди готвене!

·         Термичната обработка по време на готвене намалява съдържанието на калий в плодовете и зеленчуците, използвайте много вода

·         Използвайте консервирани плодове (без течност) или замразени плодове и зеленчуци.

Ако вашите нива на фосфати са високи, намалете богатите на фосфати храни.

Лекар: Този необичаен симптом издава болни бъбреци

Следните храни са с високо съдържание на фосфати:

·         Млечни продукти

·         месо

·         Риба

·         Пълнозърнести продукти

·         Боб и леща

·         Ядки / бадеми

·         Черен шоколад/какао

·         Безалкохолни напитки (като кола) и бира

Приемът на някои витамини и минерали като добавки може да бъде доста полезен. Консултирайте се с лекар или диетолог, който ще може да препоръча подходяща добавка.

Моля, не забравяйте редовно да следите храната си, особено в напредналите стадии на хронична бъбречна недостатъчност, когато рискът от протеинов дефицит и липса на енергия, както и рискът от натрупване на излишни течности, е особено голям. Ако имате някакви въпроси, свържете се с вашия нефролог или диетолог и следвайте техните съвети.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес