Много от нас смятат, че именно през лятото трябва да се заредим с витамини за предстоящите студени месеци. Това обаче не е съвсем вярно, защото за здравето ни е по-добре, когато консумираме сезонни продукти, вместо да се опитваме да компенсираме липсата на витамини с пресни плодове и ягоди само през топлите месеци. Освен това и през есента, и през зимата има достатъчно вкусни и богати на полезни елементи продукти, които определено заслужават място в чинията ви. Затова споделяме списък с плодове, зеленчуци (и дори цветя), които ще помогнат на здравето ви през есента.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Как да се храним през есента - списък с продукти
Смокини
Още: Как се прави есенна резитба на китайска роза
Малко хора знаят, че смокинята не е зеленчук или плод, а цвете. Но въпреки това те са много хранителни. Смокините съдържат полифеноли и антиоксиданти, които прочистват червата и спират развитието на свободните радикали (кислородни натрупвания, които причиняват сериозни заболявания). Добавете смокини към закуската си с гръцко кисело мляко и тиквени семки за витаминозна доза.
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Тиква
Тиквата е полезна не само през сезона на Хелоуин, благодарение на високото си съдържание на каротеноиди. Това са фитонутриенти с антиоксидантни свойства, които имат положителен ефект върху червата и цялостното здраве. Освен това тиквата е богата на витамин С, който е основен елемент за имунитета.
Зелена горчица
Още: Експерти: Колкото по-сезонен, толкова по-естествен е зеленчукът на трапезата ни
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Зелената горчица е член на семейството на кръстоцветните растения, подобно на брюкселското зеле и броколите. Тези зелени зеленчуци се считат за много по-здравословни от обикновените зелени салати поради високото си съдържание на сулфурон. Този полифенол засилва действието на витамините А, С и Е, които защитават имунната система и се борят с преждевременното стареене. Горчичните зеленчуци могат да се сотират или пекат с други зеленчуци. Могат да се консумират и пресни в салата.
Цвекло
Цвеклото е пълно с пигментирани растителни съединения, които имат антиоксидантни свойства. Те са богати и на калий и електролити, които помагат за контролиране на нивата на натрий в кръвта и предотвратяват повишаването на нивата на сол в организма. Освен това цвеклото съдържа около 4 грама фибри, които са от съществено значение за червата. Цвеклото може да се пържи с други зеленчуци, да се консумира прясно в салата или да се смеси с нахут, за да се получи вкусен и хранителен хумус.
Копър
Още: Най-полезните зеленчуци за сезона
Копърът е източник на витамин С, който е полезен за имунната система и кожата ни. Но копърът е богат и на молибден - микроелемент, който помага на организма да разгради сулфитите, които се натрупват в него поради излишната сол.
Копърът има леко сладък, подобен на женско биле вкус, така че добавя забавен нов обрат към пастата или зеленчуковите яхнии. Той може да се консумира с листата, така че кажете „да“ на консумацията на храни с нулев отпадък.
Рапини
Този италиански зеленчук, подобен на броколите, съдържа голямо количество витамин А и лутеин - два елемента, необходими за силен имунитет. Каротиноидите, лутеинът и зеаксантинът в състава предпазват от хронични заболявания, а също така намаляват риска от рак.
Нар
Всички възхваляват зеления чай заради високото му съдържание на антиоксиданти. Но в нара има много повече от тях, затова той може да се нарече най-доброто средство за профилактика на стомашно-чревни и онкологични заболявания. Освен това нарът - или по-скоро семената му - съдържат много фибри. Можете да добавите нар към кисело мляко или салата за интересен акцент.
Брюкселско зеле
Растителните съединения в брюкселското зеле съдържат много фибри, които, както казахме, са полезни за здравето на стомашно-чревния тракт. Освен това брюкселското зеле съдържа глюкозинолатни съединения, които организмът превръща в изотиоцианати, които помагат в борбата с рака и предпазват клетките от увреждане на ДНК. Витамин К е полезен за съсирването на кръвта, здравината на костите и бързото зарастване на рани, а брюкселското зеле съдържа много от него. Можете да запържите зелето със сметана и скариди, за да направите хранителен сос за паста. Можете също така да го запечете и да го добавите към салата.
Ябълки
„Една ябълка на ден ще ви държи далеч от лекаря“, гласи популярната поговорка. И това не е дори частица, а 100% истина. Златисто оцветените плодове съдържат каротеноиди, които са отговорни за жълтеникавия оттенък и повишават имунитета. Червените ябълки са богати на антоцианини - антиоксиданти, които са полезни за сърцето и мозъка. А ябълките „Грани Смит“ са източници на антиоксиданта процианидин, който има противовъзпалителен ефект.
източник: https://www.marieclaire.ru/food/zakryvaem-deficity-9-luchshikh-zdorovykh-produktov-kotorye-mozhno-dobavit-v-svoi-racion-osenyu/