Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Преди или след хранене - кога е най-добре да ядете пъпеш

16 август 2024, 11:13 часа

Пъпешът е един от най-вкусните и полезни летни плодове. Но за да извлечете максимална полза от консумацията му, важно е да го ядете в правилния момент.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Кога е най-добре да се яде пъпеш?

По-добре е да ядете пъпеш два часа преди или два часа след основното хранене. Това споделя д-р Людмила Сухорукова, гастроентеролог от Видновската клинична болница на Министерството на здравеопазването на Московска област. Според нея този продукт се смята за „тежък“ и затова е важно да се консумира в правилния момент.

6 причини да ядете пъпеш и 3 причини да не го ядете

"Пъпешът не ферментира в стомаха, а само в тънките черва. Той „влачи“ със себе си изядените преди него храни, тъй като не се задържа в стомаха. Това води до подуване на корема, оригване и разстройство на изпражненията, тъй като друга храна не е имала време да се усвои в стомаха и съответно не може да се усвои в червата", отбелязва д-р Сухорукова.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Експертът припомня, че пъпешът има висок гликемичен индекс, което означава, че се усвоява бързо и провокира рязък скок в нивата на инсулина. Лекарят подчертава, че в такива случаи, след засищане, след кратък период от време отново искате да ядете.

Полезни свойства на пъпеша

Пулпъта от пъпеш съдържа витамини и минерали, важни за човешкото тяло. Комбинацията от фибри, холин и витамин С помага за леко понижаване на кръвното налягане. Това означава, че сърдечно-съдовата система ще бъде по-малко изложена на негативни влияния и ще работи по-стабилно.

Калият укрепва стените на кръвоносните съдове, помага за поддържане на електролитния състав на кръвта, премахва излишната вода от тялото и облекчава отока. Пулпата съдържа витамин К, магнезий и фолиева киселина. Тази аминокиселина е важна за поддържането на скелетната система. Колкото по-голямо е нейното количество в тялото, толкова по-плътни са костите. Това означава, че те са по-защитени и се възстановяват по-бързо при травми. Витаминът произвежда протеин за изграждане на костите, а магнезият участва в този процес.

Полезните свойства на пъпеша се свързват и с фибрите. Редовната консумация на плодове помага за намаляване на нивата на кръвната захар. Освен това има благоприятен ефект върху микробната флора на стомашно-чревния тракт, нормализира храносмилането и стимулира растежа на полезните чревни микроорганизми. Една порция пъпеш от 100 гр пъпеш съдържа 1,5 гр фибри, което се равнява на 5% от общото му дневно количество.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Пъпешът е полезен и за тези, които активно спортуват. Тъй като съдържа много течност, консумацията му след тренировка помага за бързо възстановяване на водния баланс.

За укрепване на имунната система е важно редовното снабдяване с витамин С. Една порция пъпеш съдържа половината от дневната норма, установена за възрастен. Периодичното въвеждане на този плод в менюто помага за предотвратяване на настинки и дихателната система. Освен това витамин С помага за производството на колаген. Външният вид на кожата зависи от неговото количество и качество. Като антиоксидант витамин С предпазва от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи и предотвратява изгаряния.

Лутеинът и зеаксантинът са важни за здравето на зрението. Тези аминокиселини се съдържат и в пъпеша. Зеаксантинът предпазва очите от неблагоприятна околна среда и повишава устойчивостта на ултравиолетовото лъчение. Лутеинът, комбиниран с бета-каротеноидите и витамин С, помага за укрепване на ретината и намалява риска от свързана с възрастта загуба на зрителна острота. Желязото в състава му помага в борбата с анемията.

Витамините B6 и B9 укрепват нервната система и предотвратяват развитието на невродегенеративни състояния, включително деменция и болестта на Алцхаймер.

Диня или пъпеш: Кой плод е по-полезен, отговор от лекар

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес