Когато говорим за здравословни напитки, често се споменава зеления чай. Въпреки това, в твърде големи количества, тази напитка може да навреди на черния дроб, причинявайки смущения във функционирането на този орган, дори да се достигне до чернодробна недостатъчност, пише The Daily Express.
Д-р Хърбърт Бонковски приписва това на наличието на кофеин в зеления чай. Количеството на това вещество може да варира в зависимост от сорта и начина на приготвяне, но при прекомерна консумация на зелен чай черният дроб може да страда от излишък на кофеин.
Лекарят призова да се отърсим от грешните представи за продуктите, които се считат за здравословни и диетични, като подчертава, че този статус не ги прави абсолютно безопасни.
5 здравословни алкохолни напитки, с които да замените бирата
Особено притеснителен за специалистите е фактът, че употребата на билки и зелен чай не е предмет на законодателна регулация в много страни по света. В резултат на това, производителите на добавки активно използват екстракт от зелен чай в своите продукти, рекламирайки ги като ефективни и безопасни.
Това обаче не винаги е така. Едно проучване потвърди хепатотоксичността (способността да причинява структурни и функционални нарушения на черния дроб чрез немеханични средства) на прекомерната консумация на зелен чай при мъж, който използва добавки за отслабване с екстракт от това растение.
Експертите препоръчват да се пият не повече от три чаши зелен чай на ден, а ако човек приема добавки с екстракт от зелен чай, тази доза трябва да се намали.
Черният дроб подпомага храносмилането и е необходим за освобождаване на тялото от токсични вещества, така че здравето на този орган пряко влияе върху общото състояние на човека. Има няколко признака на болен черен дроб, при чиято поява е необходимо да посетите лекар.
Чернодробното заболяване не винаги причинява забележими признаци и симптоми. Но ако съществуват, може да включват:
● жълтеникава кожа и очи (жълтеница);
● болка в корема;
● подуване на краката и глезените;
● сърбяща кожа;
● хронична умора;
● гадене или повръщане;
● загуба на апетит;
● лесно натъртване.
Рискови фактори за чернодробно заболяване:
● прекомерна консумация на алкохол;
● затлъстяване;
● диабет тип 2;
● татуировки или пиърсинг;
● контакт с чужда кръв и други течности, произведени от тялото;
● незащитен секс;
● неконтролиран прием на медикаменти;
● генетично предразположение, според Mayo Clinic .
Как да се предпазим от чернодробно заболяване
С течение на времето трайното увреждане на черния дроб може да доведе до цироза и в крайна сметка чернодробна недостатъчност. Това е изключително животозастрашаващо състояние. Може да се предотврати чрез превенция чрез ранно лечение или чрез избягване на увреждане на органа.