Колкото и парадоксално да звучи, изследванията показват, че, от една страна студеният душ може да укрепи имунната система, а от друга – да доведе до инфаркт и дори смърт. Линдзи Ботъмс от Университета в Хартфордшър (Великобритания) е направила обзор на различни научни трудове по тази тема за The Conversation.
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Студеният душ може да кали организма
„Днес няма много изследвания, в които се разглежда ефектът от вземането на студен душ върху самочувствието на човека. Струва си да си припомним едно от най-мащабните изследвания на учени от Нидерландия, в което са участвали 3000 души. То показва, че хората които са вземали студен душ всеки ден в продължение на месец, честотата на заболеваемост е намаляла с 29% в сравнение с тези, които са вземали обичаен душ с топла или гореща вода", казва Ботъмс.
По думите на учения участниците в експеримента са вземали душ всеки ден, но всеки участник е имал различна продължителност на престоя под студената вода. Някои се обливали със студена вода за 30 секунди, а други - за минута и дори 90 секунди. Оказва се, че времето, прекарано под студения душ, по никакъв начин не влияе на нивото на снижаване на заболеваемостта. За всички участници тези показатели били еднакви.
"Досега учените не са изяснили по какъв начин студеният душ може да повлияе на снижаването на нивото на заболеваемостта. Но има данни, че студената вода може да укрепи имунната система. Например изследване на чешки учени е установило, че когато младите спортисти са се потапяли във вода с температура 14 градуса по Целзий за 1 час три пъти седмично в продължение на месец и половина, имунната им система е укрепнала. Но по какъв начин се е случило това, все още не е ясно“, казва Ботъмс.
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Студеният душ е опасен за организма?
Според учения, когато човек взема студен душ, се ускорява сърцебиенето и се повишава кръвното налягане. Съществуват данни също, че студената вода активира определени участъци от нервната система, които отговарят за реакцията на опасност. Именно при взимане на студен душ нашият организъм може да възприеме това събитие като заплаха.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
„В това време се повишава нивото на хормона норадреналин. Именно той предизвиква увеличаването на сърдечните съкращения и повишаването на артериалното налягане“, обяснява Ботъмс.
Тя отбелязва още, че някои изследвания показват, че оставането под студената вода подобрява кръвообращението. Но нашият организъм, както вече беше споменато, може да възприеме студения душ като нещо, сравнимо със състояние на шок. Ускоряването на пулса и повишаването на кръвното налягане може да имат негативни последствия за хората със сърдечносъдови заболявания. Това може да доведе дори до инфаркт или нарушен сърдечен ритъм, казва ученият.
Опасните последствия от студения душ
Според Майк Типтън от Университета в Портсмут, потапянето в студена вода може да причини учестено дишане и ускоряване на сърдечната честота. Но в същото време тялото може да реагира различно.
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
"Вземането на студен душ може да предизвика същата реакция в тялото като гмуркането под вода. Сърдечната честота може да се забави и можете инстинктивно да спрете да дишате. Това може да доведе до нарушения на сърдечния ритъм и дори да стане причина за смърт. Но такъв риск е значително по-висок при потапяне в студена вода във водоем, отколкото при вземане на студен душ", казва Типтън.
Студен душове и психическо здраве
Някои смятат, че студеният душ е полезен за подобряване на психическото здраве. Но съществуващите изследвания не показват, че такива душове намаляват нивата на тревожност, въпреки че могат да намалят нивото н депресия, казват учените.
„Струва си да си спомним още едно изследване, което показва, че при по-възрастните хора, когато измиват лицата си със студена вода и разтриват шията си с нея, нивата на паметта и вниманието се подобряват за кратко време“, казва Ботъмс.
Ученият заключава, че все пак има някои положителни ефекти от студения душ, но всички те са строго индивидуални и тези, които имат проблеми със сърцето, трябва да бъдат особено внимателни.