Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По какво се различават ринитът и синузитът и как се лекуват двете състояния ?

30 октомври 2023, 20:05 часа

Симптомите на синузит и ринит доста си приличат, но леченията на двете болести доста се различават. Ринитът представлява възпаление в носа, а синузитът е възпаление на синусите – кухините, които се намират над и около носа. Синусите се свързван с носната кухина с помощта на отвори, през които се дренират секретите от синусите. Синузитът може да доведе до оплаквания като хрема или сърбеж в носа.

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

Има няколко разлики, които доста помагат, когато човек не е сигурен дали страда от синузит, или ринит. Ако имате главоболие, тогава най-вероятно имате синузит, ако пък често кихате - това е симптом на ринит. Според някои специалисти риносинузитът е най-точният термин за синузит, защото показва връзката между синусите и носните проходи. Но риносинузитът НЕ е ринит!

Какви са симптомите на ринит и синузит ?

Определено има припокриване на симптомите между двете състояние, особено когато става въпрос за хроничен ринит и синузит, като хрема.

Ринит: симптоми, причини и лечение с народни средства

Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

Симптоми на ринит:

  • Умора;
  • Запушен дом;
  • Рядък, бистър секрет;
  • Хрема;
  • Обрив около областта на носа;
  • Зачервени, сълзящи очи;
  • Кихане;
  • Рядък, бистър секрет;
  • Хрипове;

Симптоми на синузит:

  • Главоболие;
  • Гъст, жълто-зелен секрет;
  • Хронична кашлица;
  • Болка в областта на лицето;
  • Ниска степен на треска;
  • Запушен нос;
  • Лош дъх;
  • Задна хрема, която може да доведе до кашлица и възпалено гърло;

Какво води до появата на хроничен синузит и ринит ?

Основната причина за ринита е алергията, като алергиите може да бъдат сезонни или целогодишни. Алергените, които обикновено водят до ринит, са акари от домашен прах, полени, животински пърхот и мухъл.

Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет

Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка

Ако симптомите на алергия се появяват в определен период от годината и се влошават, когато човек излиза навън, то тогава най-вероятно го дразнят полените. Ако симптомите са през цялата година и се влошават на закрито, най-вероятно дразнителят е алерген в сградата. При съмнение за наличие на алергия, е препоръчително да се посети алерголог, който да направи тестове и да определи към какво е алергичен пациентът. Може да се разбере дали става въпрос за алергия, ако се вземе от аптеката антихистамин, който се продава без рецепта. Ако човек почувства облекчение на симптомите, то е почти сигурно, че става въпрос за алергия, която води до ринит.

Има и други причини за проявата на ринит – настинки, бременност, менструация, прах или други дразнители, студ, сух въздух, лекарства, резки промени в температурата, консумация на алкохол или гореща/пикантна храна, физически упражнения.

Основната причина за появата на синузит е вирусна или бактериална инфекция. Рядко синузитът е вследствие на гъбички. Вирусният синузит обикновено минава бързо и от само себе си. Бактериалният синузит обаче минава след прием на антибиотици, предписани от специалист. Ако синузитът не минава повече от 7-10 дни, то трябва да се потърси специалист, защото най-вероятно причината за него е бактериална инфекция.

Преборете синузита с тези елементарни домашни смеси

Как се лекуват ринит и синузит ?

Лечението започва с посещение на специалист по УНГ – уши, нос и гърло.

Ринитът обикновено е вследствие на алергия и затова трябва да се лекува от алерголог. Снема се анамнеза от лекаря, обсъждат симптомите, правят се необходимите тестове и се установява причината за алергията.

Острият синузит, причинен от вирус, не изисква лечение. Но, ако състоянието продължава повече от 10 дни, има и наличие на треска, то най-вероятно синузитът е бактериален и трябва да се лекува с антибиотици.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ралица Солакова
Ралица Солакова Отговорен редактор
Новините днес