Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плодовете и зеленчуците, в които има повече витамин С от лимоните

11 ноември 2024, 14:46 часа

Витамин С изпълнява много важни функции в нашето тяло, но преди всичко поддържа имунната система в борбата срещу патогените. Тялото не го складира, затова трябва да си го набавим от храната. Но не само лимонът го съдържа. Д-р Наталия Балан споделя, че този витамин се съдържа в големи количества и в шипките, морския зърнастец, касиса, жълтия пипер и магданоза.

Плодовете и зеленчуците, които съдържат повече витамин С от лимона

Шипка - съдържанието на витамин С в 100 гр шипка е 1800 mg. Сред растенията, достъпни в нашия климат, шипките имат най-високо съдържание на витамин С. За покриване на дневната нужда от този витамин са достатъчни само 3 плода, а шепа шипки съдържа витамин С колкото 30 лимона. От шипки се приготвят конфитюри, компоти и запарки.

В тази билка има 60 пъти повече витамин С от лимона

Морски зърнастец - съдържанието на витамин С в 100 гр от тези плодове е до 1100 mg. Суровите плодове от морски зърнастец са негодни за консумация. От тях се приготвят сокове, конфитюри и желета. Една шепа плодове от морски зърнастец съдържа толкова витамин С, колкото 20 лимона.

Касис - съдържанието на витамин С в 100 гр от него е 183 mg. Както плодовете, така и листата на касиса са източник на витамин С. Плодовете се консумират най-добре сурови, но от тях можете да правите сладка, желета и сокове. От листата се прави чай. Плодовете на касиса укрепват сърцето и кръвоносните съдове, регулират кръвното налягане. Една шепа касис удвоява дневната нужда на организма от витамин С.

Жълт пипер - съдържанието на витамин С в 100 гр от този зеленчук е 183 mg. Всички видове чушки са богати на витамин С, но жълтите чушки съдържат най-много тази съставка. Цветът на пипера зависи от степента на неговата зрялост, зеленият е най-малко зрял, а червеният е най-зрял. Пиперът съдържа 5 пъти повече витамин С от лимона. Дневната нужда от витамин С се задоволява с изяждането на 30 гр суров жълт пипер.

Магданоз - съдържанието на витамин С в 100 гр от него е 178 мг. Магданозът съдържа 4 пъти повече витамин С от лимона, освен това е източник на витамини А, К, Е и група В. Една супена лъжица нарязан пресен магданоз покрива дневната нужда на организма от витамин С. Магданозът също така насърчава храносмилането и метаболизма и освежава дъха.

Защо витамин С е важен?

Витамин С, известен още като аскорбинова киселина, L-аскорбинова киселина или аскорбат, е предимно силен антиоксидант, който се бори със свободните радикали. Благодарение на това намалява оксидативния стрес, който те причиняват в клетките, което ги предпазва и противодейства на процеса на стареене. Освен това има положителен ефект върху външния вид на кожата, тъй като участва в производството на колаген.

Въпреки това, той е най-известен със своите поддържащи имунната система свойства. Витамин С повишава активността на NK клетките (естествени клетки убийци), както и Т-лимфоцитите и В-лимфоцитите, участващи в борбата срещу вредните микроорганизми. Благодарение на това витамин С има и противоракови свойства. Освен това помага за метаболизма на протеините и усвояването на желязото.

Дефицит на витамин С - това са най-честите симптоми

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес