Надяваме се да са ви полезни. Единствено апелираме да се консултирате с диетолог при нужда, а не да правите неща на своя глава ако имате проблеми със стомаха.
Внимавайте и за различни хранителни алергии, които може да имате:
1. Създайте ново меню.
Елиминирането на определени храни е най-голямото предизвикателство, което имах при промяна на цялостните си хранителни навици. И ако искате да запазите някои от любимите си домакински рецепти, можете! Просто преценете колко сервирате и не прекалявайте. Например, имайте само една чаша паста, а не огромна купа, еквивалентна на 3 чаши.
2. Намерете подходящи за вас закуски.
Здравословните закуски са изненадващо трудни за намиране, но са изключително важни, за да продължите да работите през целия ден - особено на работното място. Нещата, които смятате за здравословни (като дъвчащи барове с мюсли), всъщност може да не са толкова добри за вас, колкото си мислите. Вместо това потърсете прости закуски, които имат кратък списък на съставките.
3. Борба с разсейването.
Достатъчно трудно е, когато се опитвате да промените вкоренен навик - наистина не се нуждаете от преценка или коментари по избора си. Едно от най-големите разсейвания е, когато приятели или семейство ви се подиграват, че се опитвате да се придържате към рутината си, докато сте в ресторант или бар. Не позволявайте на тези хора да ви накарат да се чувствате зле, когато правите правилния избор - това е вашият живот, а не техният. Освен това, докато не намерите удобен баланс, опитайте се да избягвате да излизате в ресторант (или с приятелски приятели), така че да можете да избегнете ненужния натиск.
4. Намерете баланс, който работи за вас.
Трябва да избягвате да етикетирате храната като „добра“ или „лоша“ - няма нищо лошо в това да се насладите на пържола, както няма нищо лошо в това да се насладите на паста от тиквички с пармезан. В края на краищата, промяната на диетата ви не трябва да е свързана с изрязването на любимите ви храни, защото те „не са здравословни“. Например, ако сте яли само броколи, няма да сте здрави - имате нужда от зърнени храни, протеини и други хранителни вещества. Така че не се закачайте дали едно хранене е „добро“ или „лошо“ - просто слушайте сигналите за глад, които тялото ви казва.
5. Лекувайте себе си!
Нереалистично е да ядете само определени храни през цялото време. В края на краищата, никога не бива да лишавате тялото си от нещо - балансът е от ключово значение! Заслужавате мини празник за вашите постижения, така че не се страхувайте да се отдадете на лакомство от време на време. Никаква промяна в диетата не трябва да ви кара да се чувствате гладни и победени, дори ако целта ви е да достигнете различно тегло. Ако се окажете обсебени от скалата, опитайте се да си напомните, че храната е гориво и тялото ви заслужава да бъде подхранено с това, от което се нуждае. Няма нищо лошо в това да направите някои промени, за да се опитате да подобрите здравето си. Следвайте тези реалистични съвети и ще бъдете на път към нови хранителни навици, с които се гордеете.