Черешите са не само вкусни. С тяхна помощ можете да отслабнете, казва диетологът Наталия Круглова.
Череши за отслабване
Според експерта, здравият човек може спокойно да изяде 300-400 гр от тези сладки плодове на ден и да не се страхува, че кантарът ще отчете наддаване на тегло в близко бъдеще.
Черешите могат да бъдат отличен продукт консумация в разтоварващи дни, отбеляза лекарят. Този плод е с ниско съдържание на калории (около 50-60 kcal на 100 g), но има много полезни елементи - от витамини А и С до калий. Черните череши също съдържат много диетични фибри, които са необходими за доброто храносмилане.
Хората с тези заболявания ТРЯБВА да ядат череши
Лекарят препоръчва, ако искате да отслабнете, да организирате ден само на плодове, вода и чай, като задължително включите в диетата си череши.
Специалистът също така не препоръчва да ядете череши през целия ден. След пречистващ ден рискът от внезапно преяждане е голям. Черешите не са в състояние да осигурят на човек дългосрочна ситост. По-добре е да ги консумирате вместо десерт или като лека закуска.
"Също така е важно да запомните, че тези препоръки са насочени към хора без стомашно-чревни патологии, нарушения на въглехидратния метаболизъм или индивидуална непоносимост към плода", допълва специалистът.
Полезни свойства на черешите
Този плод може да намали риска от редица хронични възпалителни заболявания , включително артрит, сърдечно-съдови заболявания, диабет и рак. Черешите също могат да подобрят съня, когнитивната функция и да насърчат възстановяването след физическа активност.
Черешите съдържат голямо количество витамини - особено витамин С и витамини от група В. Витамин С е мощен антиоксидант, който помага на тялото да се бори с вредните вещества и свободните радикали. Освен това витамин С помага в борбата с инфекциозни заболявания като настинка и грип. Също така той помага за укрепване на стените на кръвоносните съдове и повишаване на тяхната еластичност, което има положителен ефект върху кръвообращението в тялото.
Витамините от група В също са много важни за организма. Те помагат за поддържане на здрава нервна система, осигуряват адекватен метаболизъм и помагат за поддържане на хормоналния баланс.
Витамин B9, известен като фолиева киселина, който влиза в състава на черешите, също играе важна роля. Подобно на други киселини, фолиевата киселина стимулира храносмилането и насърчава производството на стомашен сок.
Черешите са богати и на минерали като калий, желязо и магнезий. Калият (K) е много важен за поддържане на нормален сърдечен ритъм и кръвно налягане. Желязото (Fe) е необходимо за образуването на хемоглобин, който пренася кислорода до тъканите и органите.
Магнезият (Mg) помага за отпускане на нервната система, намаляване на стреса и подобрява настроението.
Може ли да се ядат череши при висока пикочна киселина?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!