Ежедневната консумация на месни и преработени храни е свързана с развитието на болестта на Алцхаймер, според ново проучване, цитирано от Euronews. Изследователи от университета Бонд в Австралия вярват, че са открили силна връзка между дегенеративното мозъчно разстройство и консумацията на тези храни след изследване на 438 души.
От участниците в проучването 108 са имали болестта на Алцхаймер, докато 330 са били в контролна група. Тези, диагностицирани с неврологичното заболяване, редовно ядат преработени храни като пайове с месо, колбаси, шунка, пица и хамбургери, казват изследователите. Диетите им също се състоят от по-малко плодове и зеленчуци, докато приемът на вино е сравнително по-нисък в сравнение с контролната група.
Как се стига до изследването?
Още: Метод за набавяне на растежен хормон може да е предизвиквал Алцхаймер впоследствие: Данни от учени
Тахера Ахмед, водещият автор на изследването, има лична връзка с него. Тя има баба и леля, които страдат от Алцхаймер. „За съжаление тогава не го знаехме. Мислехме, че това е просто проблем с деменция поради напреднала възраст“, казва Ахмед в изявление, публикувано от университета Бонд. „Когато започнах изследването си за болестта на Алцхаймер, разбрах, че баба ми има всички симптоми“. Кулдип Кумар, който също участва в изследването, губи баща си от болестта.
Ахмед се надява нейното изследване да подтикне младите хора да възприемат по-здравословни хранителни навици, за да предпазят мозъка си. „Повишаването на осведомеността сред младите хора за ползите от консумацията на листни зеленчуци, органични храни или домашно приготвени ястия е от съществено значение, за разлика от редовното угаждане с вредни или преработени храни“, добавя тя.
Предишни проучвания също откриват връзки между богатите на месо диети и болестта на Алцхаймер. Проучване, публикувано миналата година в Journal of Alzheimer's Disease, установява, че рисковите фактори за деменция включват по-висока консумация на наситени мазнини и месо, както и преработени и ултра-преработени храни.
Алцхаймер е фатално заболяване, за което в момента няма лечение. Това е най-честата форма на деменция, смята се, че представлява над 50 процента от случаите. Според неправителствената организация Alzheimer Europe повече от 7,8 милиона граждани на ЕС са живели с деменция през 2018 г.
*Повече данни от изследването, може да прочетете: тук
*Проучването, публикувано в Journal of Alzheimer's Disease може да прочетете: тук
Още: 3 необичайни симптома на Алцхаймер, които всеки трябва да знае