При хората, които ядат преработена и нездравословна храна, е по-вероятна промяна в хромозомите, свързани със стареенето, сочи изследване, оповестено на онлайн медицинска конференция, предаде АФП.
Още: Здравен съвет за деня, 22 януари: Лекар: Тези 4 храни са задължителни за отслабване
Три или повече порции от т. нар. "ултрапреработена храна" на ден удвояват шансовете нишките на ДНК и протеините, наречени теломери, открити в края на хромозомите, да се съкратят в сравнение с тези на хората, които рядко консумират такива храни, съобщиха учени в Европейската и международна конференция по затлъстяването.
Късите теломери са маркер за биологичното стареене на клетъчно ниво и изследването предполага, че диетата е фактор, който кара клетките да стареят по-бързо.
Въпреки че връзката е очевидна, причинно-следствената връзка между яденето на силно преработени храни и намалените теломери остава недоказана окончателно, предупредиха авторите.
Още: Комбо-тест за грип, RSV и COVID-19: Кога и как да го направите?
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Всяка човешка клетка има 23 двойки хромозоми, които съдържат нашия генетичен код. Теломерите не носят генетична информация, но са жизненоважни за запазването на стабилността и целостта на хромозомите и служи като допълнение на ДНК, на която всички клетки в нашето тяло разчитат да функционират.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
С напредването на възрастта теломерите ни се съкращават естествено, защото всеки път, когато клетката се раздели, част от теломерите се губи. Това намаляване на дължината отдавна е признато за маркер на биологичната възраст.
По-ранни проучвания посочиха възможна връзка с подсладени със захар напитки, преработени меса и други храни, натоварени с наситени мазнини и захар, но констатациите бяха неубедителни.
Свръхпреработените храни са изкуствено създадени вещества, включващи мазнини, захари, нишесте и протеини, както и изкуствени ароматизатори, оцветители, емулгатори, консерванти и други добавки, които увеличават срока на годност.
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?