Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нови научни данни, но не окончателни: Джънкфууд значи по-кратък живот

01 септември 2020, 08:51 часа

При хората, които ядат преработена и нездравословна храна, е по-вероятна промяна в хромозомите, свързани със стареенето, сочи изследване, оповестено на онлайн медицинска конференция, предаде АФП.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Три или повече порции от т. нар. "ултрапреработена храна" на ден удвояват шансовете нишките на ДНК и протеините, наречени теломери, открити в края на хромозомите, да се съкратят в сравнение с тези на хората, които рядко консумират такива храни, съобщиха учени в Европейската и международна конференция по затлъстяването.

Късите теломери са маркер за биологичното стареене на клетъчно ниво и изследването предполага, че диетата е фактор, който кара клетките да стареят по-бързо.

Въпреки че връзката е очевидна, причинно-следствената връзка между яденето на силно преработени храни и намалените теломери остава недоказана окончателно, предупредиха авторите.

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Всяка човешка клетка има 23 двойки хромозоми, които съдържат нашия генетичен код. Теломерите не носят генетична информация, но са жизненоважни за запазването на стабилността и целостта на хромозомите и служи като допълнение на ДНК, на която всички клетки в нашето тяло разчитат да функционират.

С напредването на възрастта теломерите ни се съкращават естествено, защото всеки път, когато клетката се раздели, част от теломерите се губи. Това намаляване на дължината отдавна е признато за маркер на биологичната възраст.

По-ранни проучвания посочиха възможна връзка с подсладени със захар напитки, преработени меса и други храни, натоварени с наситени мазнини и захар, но констатациите бяха неубедителни.

Свръхпреработените храни са изкуствено създадени вещества, включващи мазнини, захари, нишесте и протеини, както и изкуствени ароматизатори, оцветители, емулгатори, консерванти и други добавки, които увеличават срока на годност.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес