В света не се произвеждат достатъчно плодове и зеленчуци, необходими за обезпечаване нуждите на цялото населени на света от здравословно хранене, установиха учени от университета в Гуелф, Канада.
Още: Каква е разликата между грип от вирус
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Изследователите са изчислили колко земеделска площ е необходима за обезпечаване на плодове и зеленчуци за цялото човечество. Резултатите показват, че в днешно време прекалено много от обработваемата земя се използва за производство на зърнени, маслодайни или технически култури, което води до недостиг от плодове и зеленчуци, пише БГНЕС.
"Резултатите показват, че в света има свръхпроизводство на зърно, масла и захар. В същото време производството на плодове, зеленчуци и в известна степен на белтъчини е недостатъчно, за да удовлетвори питателните нужди на населението", твърди един от авторите на изследването Айвън Фрейзър.
Учените са на мнение, че глобалната система за производство на селскостопанска продукция следва да се преразгледа. Важно е да се намали производството на хляб, зърно, масла и захар и в същото време да се засаждат повече плодове и зеленчуци.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
"Осигуряване храната за следващото поколение е една от най-важните задачи за XXI-ви век. Нашите предвиждания показват, че при постоянно растящо население, единственият начин за осигуряване на балансирано хранене е да се съкратят пасищните площи и да се намалят парниковите газове. Трябва да се произвеждат и консумират повече плодове и зеленчуци и да се премине на диета с по-голямо съдържание на растителни белтъчини", обяснява Фрейзър.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет