Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Невролог: Дефицитът на този витамин води до най-коварното заболяване

18 декември 2023, 14:34 часа

Витамините, които влизат в тялото ни с храната, влияят върху функционирането на различни органи и системи. Понякога липсата на определени органични съединения може фатално да разруши здравето. Руският невролод д-р Ксения Овсянникова проговори за витамин, чийто сериозен дефицит може да доведе до рак.

Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания

Още: Кардиолог: При висок холестерол - пуешкото или пилешкото месо е по-полезно

Значение на витамин В12

„Има публикации, че дефицитът на вит. В12 води до рак, а не приемът му”, казва неврологът Ксения в своя блог Овсянников. — Причината за това са сложните проблеми на процесите на биохимично метилиране. Струва си да обсъдите това с вашия лекар, дори ако вече имате онкологично заболяване, допълва експертът.

Вит. В12, или кобаламин, е водоразтворим витамин от група В. Ядрото му съдържа кобалтов атом, който е подобен по структура на хемоглобина. Витаминът се синтезира частично от чревната микробиота, но това е по-малко от дневната нужда.

Учени: Този витамин удвоява загубата на килограми без диета

Още: Лекар: Първи симптом на рак на белите дробове, за който пациентите не предполагат

Още: Съвет от кардиолог: Този прост сутрешен навик е ключът към здравото сърце

„Основните функции на кобаламина са деленето на всички клетки, особено на кръвта, както и синтезата на генетичния материал на клетката - ДНК и РНК, обмяна на аминокиселини, неутрализиране на токсични вещества, синтез на миелин – обвивката на нервните влакна, необходима за провеждане на импулси по влакната”, обяснява неврологът.

Кобаламинът трябва да се консумира всеки ден с храна изключително от животински произход, отбелязва лекарят. Основните източници на В12 в храната са черен дроб, месо, риба, яйчен жълтък, мляко, сирене и извара.

„Кобаламинът в храната е свързан с протеини, разрушаването на тяхното съединение се случва в киселата среда на стомаха, следователно намалената киселинност води до дефицит на В12“, отбелязва д-р Ксения Овсянникова.

Дефицит на B12: симптоми

Проявите на дефицит на B12 не се забелязват веднага, тъй като депото в черния дроб може да попълни физиологичните загуби за 3-5 години за възрастни, 1 година за деца. Често симптомите се прикриват като обостряне на съществуващи заболявания или се приписват на възрастта (нарушение на паметта или задух). Може да има такива прояви:

Още: За какво се пие селен?

Още: 10 храни, които са задължителни за женското здраве

  • повишена умора;
  • главоболие и световъртеж;
  • сънливост или безсъние;
  • разсеяност;
  • задух и ускорен сърдечен ритъм;
  • силна болка в ръцете и краката;

„При дефицит или липса на B12 жените обикновено се оплакват от загубата на коса (особено на фона на дефицит на общ протеин и желязо), появяват се неразбираеми неврози, тревожност, нарушения на съня и др. симптомите на деменция са от значение за възрастните хора”, обяснява д-р Ксения Овянякова.

“Възрастните също така могат да се оплакват от изтръпване на ръцете и краката, лошо заздравяване на раните, неврози, лоша памет и др. Децата с дефицит на B12 могат да имат забавяне в развитието”, казва още неврологът.

Още: Този витамин предпазва от инфаркт

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес