Електронните цигари често се описват като ефективна преходна фаза между тютюневите аналози и пълното спиране на тютюнопушенето. Използването на електронни цигари обаче е свързано с различни заболявания, включително рак, казва д-р Волф Панков, пулмолог в московска клиника.
Течността в електронната цигара се нагрява и разпръсква. Вместо дим пушачите вдишват смес от малки течни капчици.
"Както и при тютюнопушенето, токсините навлизат в белите дробове и кръвния поток. Тъй като в зависимост от вида на електронната цигара и състава на използваната течност, електронните изпарители съдържат вещества, които дразнят дихателните пътища", цитира изданието focus.de думите на Панков.
Лекарят също така заяви, че няма доказателства, че електронните цигари имат положително въздействие върху отказването от никотина. Сред пушачите на електронни цигари обаче има два пъти повече "рецидивисти" - такива, които се връщат към тютюна или комбинират двата вида цигари.
"Около 85% от пушачите, които преминават към електронни цигари, продължават да употребяват и тютюн", казва пулмологът.
„Не е необходимо да се преминава към електронни цигари, за да се откажете от пушенето”, казва Гернот Роде, председател на Конгреса по пулмология и респираторна медицина.
Специалистът добави, че съществуващите терапии за отказване от тютюнопушене не включват използването на електронни цигари. В същото време съществуващите методи са доказали своята ефективност.