Жлъчният мехур, наричан още жлъчка, подпомага храносмилането и играе важна роля за разграждането на мазнините в организма. Най-честият здравословен проблем, свързан с жлъчката, е жлъчно-каменната болест, която засяга немалък брой пациенти. Колебанията у пациента как да постъпи при проблеми с жлъчката, към кой специалист да се обърне за диагностика и лечение, обуславят важността на темата „На какъв лекар се ходи най-често при проблеми с жлъчката?“
Как се разпознава жлъчно-каменната болест?
Първата стъпка от диагностиката и лечението на всяко заболяване е разпознаване на симптомите му. Оплакванията, които най-често водят пациентите с жлъчни проблеми в лекарските кабинети са свързани с: внезапна и бързо засилваща се болка в горната дясна част на корема или под гръдната кост, болка в гърба между лопатките, гадене, повръщане. Силата и тежестта на симптомите се различават между пациентите и зависят от редица фактори, сред които са и големината и броят на камъните в жлъчката. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gallstones/symptoms-causes/syc-20354214 Сред основните симптоми, сочещи жлъчо-каменна болест са също тежест и дискомфорт след хранене.
Лекар: Камъни в жлъчката - това са първите симптоми
Пациентите следва да са информирани, че когато жлъчно-каменната болест протича безсимптомно – когато камъните в жлъчката не причиняват оплаквания, лечение в повечето случаи не се предприема. При интензивни симптоми обикновено се предприема отстраняване на жлъчния мехур – оперативна намеса, която притеснява повечето пациенти не само заради това, че е инванзивна, но и защото се безпокоят да загубят орган, за който лекарите говорят като за изключително важен за храносмилателните процеси. Възпаленият орган, заболелият орган обаче причинява повече вреди, отколкото ползи, поради което се отстранява.
5 храни, които НЕ трябва да ядете при камъни в жлъчката
На какъв лекар се ходи най-често при проблеми с жлъчката?
Логично е специалистът, необходим на пациент с проблеми с жлъчката, да е гастроентерологът, тъй като функциите на жлъчния мехур са свързани с храносмилателните процеси. Ако вашият лекар ви насочи след преглед на обективното състояние и изслушване на субективните оплаквания към друг лекар, съобразете се с него, тъй като тази статия не замества лекарска консултация, не цели поставяне на диагноза и разглежда най-честите случаи преглед от какъв специалист изискват, без да се настоява за изчерпателност по темата. Консултацията със специалист и адекватното лечение са важни, тъй като заболяванията на жлъчката оказват негативно въздействие върху други органи и системи като пакреаса например.
Прегледът при специалист всяка година, както и ехографското изследване при веднъж диагностицирана жлъчно-каменна болест, са от ключово значение за профилактиката на заболяването.
Рискови фактори за проблеми с жлъчката
Установено е, че в рисковата група попадат най-вече дамите над 40 години, които по-често страдат от проблеми, свързани с жлъчката, в сравнение с господата. Рисков фактор са и наднорменото тегло, генетичните мутации, резките колебания в килограмите, хематологични заболявания, медикаменти, които променят състава на жлъчния сок, хранителен режим, богат на мазнини и беден на фибри, фамилна анамнеза за камъни в жлъчката. Застрашени от жлъчно-каменна болест са и диабетиците, дамите, очакващи наследник, пациентите със сърповидно-клетъчна анемия, приемащите орални контрацептиви или лекарства за хормонална терапия с високи дози естроген и др.
Лекар: Кои са най-бързите начини за успокояване на жлъчката?
Предпазване от жлъчно-каменна болест
Превенцията и профилактиката са винаги по-добрият избор и по-ефективното средство за съхраняване на здравето от лечението. Попадащите в рискова група от развитие на жлъчно-каменна болест е необходимо да положат много по-големи усилия, за да не допуснат заболяването. Съветите към тях са свързани с бавно хранене, бавно отслабване, промяна в ежедневните навици и хранителен режим, при който се консумира храна, богата на фибри, за сметка на храни, за които е известно, че съдържат много мазнина и холестерол. Полезен е и спортът или поне двигателната активност и избягване на заседналия начин на живот, като средство за профилактика на жлъчно-каменната болест.
Лекар: Какво трябва да бъде храненето при камъни в жлъчката
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
Източник: MayoClinic