Магнитна буря може да достигне до земята на 20 февруари след мощно слънчево изригване на 17 февруари, съобщи ТАСС, позовавайки се на Института по приложна геофизика.
Още: Не копривата, а тази билка е по-полезна дори от спанака
Специалисти на института са регистрирали изригване на Слънцето от най-голяма интензивност - X2.3/2B в рентгеновия диапазон в петък, в 23:15 ч. московско време (22:15 ч. българско време). То е продължило 72 минути.
"Изригването беше придружено от радиоизбухване от спектрален тип II и изхвърляне на коронарна маса. На 20 февруари е възможно смущение на геомагнитното поле", се казва в доклада на института.
Лекар: За да се спасите от тромб на крака и да имате здраво сърце - яжте това всеки ден
Още: Лекар: Този продукт е по-вреден за черния дроб от алкохола
Още: Учени: Яжте това в 11 часа всеки ден за сваляне на кръвното и холестерола
Интензивността на рентгеновото излъчване от слънчевите изригвания се обозначава с латинските букви A, B, C, M, X, като X обозначава най-мощните изригвания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: За колко време обикновено минава изкълчен глезен?
Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?
Слънцето е кълбо от кипяща плазма, чиито горни слоеве постоянно се "разбъркват". Това, заедно с високата електропроводимост на материята му, създава силно магнитно поле. Тези полеви линии често излизат извън по-плътните слоеве на Слънцето и се пречупват, което води до появата на слънчеви петна, изригвания и мощни изхвърляния на коронална маса.