Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Може ли липсата на магнезий да доведе до ускорен пулс?

25 юли 2022, 16:00 часа

Липсата на магнезий, известна още като хипомагнезиемия, може да провокира не само ускорен пулс, но също най-различни неразположения и заболявания като дисрегулация на кръвната захар, промени в нервите и мускулите и др.

Мнението на д-р Флавия да Коща Ферейра, специалист по биомедицина.

Сред признаците на магнезиев недостиг са такива като гадене, сънливост, загуба на апетит, повръщане, умора и мускулна слабост. При това, липсата на магнезий е свързана още и с хронични заболявания като Алцхаймер и захарен диабет.

Може ли всеки ден да се пие магнезий?

Причини за магнезиев дефицит

Основният източник на магнезий за организма е включването в менюто на храни като семена, фъстъци и мляко – ето защо една от основните причини за липса на магнезий възниква, когато тези видове продукти присъстват рядко в менюто. Макар, че сред основните причини за липсата на магнезий е ниската консумация на зеленчуци, ядки и плодове, както и високата консумация на индустриализирани, консервирани и преработени продукти, има и други причини като:

- слабо усвояване на магнезия от червата. Възниква поради хронична диария или възпалително заболяване на червата;

- алкохолизъм: алкохолът намалява количеството на витамин D в тялото, който е важен за усвояването на магнезий от червата, освен това увеличава елиминирането на магнезий чрез урината;

- употреба на някои лекарства и процедури: особено инхибитори на протонната помпа, антибиотици, имуносупресори, диуретици, химиотерапия и моноклонални антитела;

- синдром на Гителман. Това е генетично заболяване на бъбреците, при което има повишено изхвърляне на магнезий.

Нужно е да се има предвид, че по време на бременност, особено през първите три месеца, има по-голямо елиминиране на магнезий през бъбреците, което често изисква добавяне на магнезий.

Признаци на магнезиев дефицит

Сигналите, свързани с дефицит на магнезий, са: треперене, мускулни спазми, крампи и изтръпване, депресия, нервност, напрежение, безсъние, високо кръвно налягане, ускорен пулс, припадъци.

Плюс това, липсата на магнезий също увеличава риска от някои заболявания като инфаркт, захарен диабет (тип 2), стенокардия, сърдечна недостатъчност, камъни в бъбреците, предменструално напрежение, психични разстройства и дори еклампсия по време на бременност.

Когато почувствате някои от гореописаните симптоми, е най-добре да си направите изследване, и то колкото може по-навреме, за да предотвратите неочакваните неприятни последици.

5-те най-добри източника на магнезий

Тестове, които потвърждават диагнозата

Диагнозата магнезиев дефицит се потвърждава чрез конвенционални кръвни тестове, също посредством изследване на урината. По време на прегледа е важно да информирате лекаря за всички лекарства, които използвате, тъй като те могат да повлияят на резултата.

Кои храни съдържат най-много магнезий – в 100 грама? (Дадено е количеството магнезий в милиграми).

Тиквени семки - 262 милиграма,

Банани - 29 мг

Бразилски орех - 225 мг

Ядки кашу - 260 мг

Сусамово семе - 346 мг

Овесени ядки - 175 мг

Фъстъци - 100 мг

Варен спанак - 87 мг

Бадеми - 304 мг

Ленено семе - 362 мг

Внимание! Статията е с информативен характер и не може да бъде наръчник за самолечение. Посъветвайте се със специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес